پاداش اهل فضیلت‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
پاداش اهل فضیلت‏
امام زین العابدین علیه‏السلام، اصحاب خویش را به بهره‏مند ساختن مردم از فضل و کار نیکشان ترغیب و تشویق فرموده است همچنان که ایشان را بر آراسته شدن به زیور صبر و بردباری و کمک و همیاری با یکدیگر دعوت کرده، می‏فرماید:
«أذا کان یوم القیامة نادی مناد: لیقم أهل الفضل. فیقوم ناس قبل الحساب،فیقال لهم: انطلقوا الی الجنة، فتتلقاهم الملائکة و یسألونهم الی أین؟ فیقولون: الی الجنة، فاذا سألوهم عما استحقوا ذلک، یقولون: کنا اذا جهل علینا حلمنا، و اذا ظلمنا صبرنا، و اذا أسی‏ء الینا غفرنا. فیقال لهم: ادخلوا الجنة فنعم أجر العاملین، ثم ینادی مناد: لیقم أهل الصبر. فیقوم ناس، فیقال لهم: انطلقوا الی الجنة، فتتلقاهم الملائکة و یسألونهم مثل الأول. فیقولون: صبرنا أنفسنا علی طاعة الله، و صبرناها عن معصیة الله عزوجل، فیقولون لهم: ادخلوا الجنة فنعم أجر العاملین، ثم ینادی مناد: لیقم جیران الله عزوجل، فیقوم ناس، فیقال لهم: انطلقوا الی الجنة فتسألهم الملائکة عما استحقوا ذلک، و ما مجاورتهم لله عزوجل؟ فیقولون: کنا نتزاور فی الله، و نتجالس فی الله، و نتبادل فی الله، فیقولون: ادخلوا الجنة فنعم أجر العالمین...» [1] . «وقتی که روز قیامت فرارسد، منادیی ندا در دهد: اهل فضیلت بپا خیزند! پس گروهی پیش از حساب از جا برخیزند، به آنان گفته شود: به بهشت بروید، فرشتگان با روی گشاده روبرو شوند و از ایشان بپرسند که به کجا می‏روید؟ می‏گویند: به سوی بهشت، و چون بپرسند که از کجا مستحق بهشت شدید؟ می‏گویند: ما چنان بودیم که وقتی کسی به نادانی با ما برخورد می‏کرد بردباری می‏کردیم و هر گاه به ما ظلم می‏شد، صبر می‏کردیم و هر گاه کسی بدی می‏کرد می‏بخشیدیم. آنگاه به ایشان گفته می‏شود: به بهشت وارد شوید. چه خوب است اجر عاملان! سپس منادیی ندا در دهد: اهل صبر بپاخیزند، پس گروهی از مردم بپاخیزند و به ایشان بگویند: به سوی بهشت بروید، فرشتگان با روی باز با ایشان ملاقات کنند و از آنان نظیر دسته اول سؤال می‏کنند و آنها در جواب می‏گویند: ما خود را به صبر و پایداری بر طاعت خدا و خودداری از معصیت خدای عزوجل وا داشتیم پس به ایشان گفته می‏شود: به بهشت وارد شوید چه نیکوست اجر عاملان! سپس منادیی ندا در دهد: همسایگان خدا بپاخیزند! پس گروهی از مردم برخیزند، به ایشان گفته می‏شود: به سوی بهشت بروید! فرشتگان از ایشان می‏پرسند که چه چیز باعث استحقاقی این چنین برای شما گردید؟ و چه همسایگی با خدا داشتید؟ می‏گویند: ما برای خدا با یکدیگر دید و بازدید داشتیم و همنشینی و گفتگو می‏کردیم، فرشتگان می‏گویند: به بهشت وارد شوید، خوب پاداشی است پاداش عاملان!» در این حدیث شریف دعوت بر آراستگی به اخلاق والا و صفات پسندیده‏ای است که باعث بالا رفتن مقام انسان و رسیدن او به اوج شرف و کمال است.

پی نوشت ها:
[1] حلیة الأولیاء: 3 / 159، تاریخ یعقوبی: 4 / 46.

منبع: تحلیلی از زندگانی امام سجاد (جلد 2)؛ باقر شریف قرشی؛ ترجمه محمد رضا عطائی؛ کنگره جهانی حضرت رضا علیه السلام؛ 1372 .
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir