برحذر داشتن از طمع‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
برحذر داشتن از طمع‏
امام زین العابدین علیه‏السلام انسان را به آزادی از ذلت و خواری طمع دعوت کرده، می‏فرماید: «رأیت الخیر کله قد اجتمع فی قطع الطمع عما فی أیدی الناس، و من لم یرج الناس فی شی‏ء، ورد أمره الی الله تعالی فی جمیع أموره، استجاب الله له کل شی‏ء...» [1] .
«تمام نیکیها را در بریدن طمع، از آنچه در دست مردم است، می‏بینم و هر که کمترین امیدی به مردم نبندد و کار خود را در همه امور به خدا واگذارد، خداوند خود، تمام خواسته‏های او را بر آورده سازد.» براستی که طمع آفتهایی دارد که برای انسان خطرناک است؛ طمع آدمی را دچار مهالک می‏کند و او را در ورطه شر عظیمی می‏اندازد و دعوت امام به آزادی از طمع دعوت به کمال، بالندگی و علو مقام است.

پی نوشت ها:
[1] اصول کافی، باب استغنای از مردم، وسائل الشیعه: 6 / 314.

منبع: تحلیلی از زندگانی امام سجاد (جلد 2)؛ باقر شریف قرشی؛ ترجمه محمد رضا عطائی؛ کنگره جهانی حضرت رضا علیه السلام؛ 1372 .
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir