فرا گرفتن حکمت‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
فرا گرفتن حکمت‏
امام علیه‏السلام به دریافت حکمت، هر چند که از منافق باشد، وادار کرده است زیرا که حکمت از سرچشمه‏های اندیشه و تفکر است که اسلام بر تکامل آن پافشاری دارد امام علیه‏السلام می‏فرماید: «لا تحتقر اللؤلؤة النفیسة أن تجلبها من الکبا الخسیسة، فان أبی حدثنی، قال: سمعت أمیرالمؤمنین علیه‏السلام یقول: ان الکلمة من الحکمة لتلجلج فی صدر المنافق نزاعا الی فطانها، حتی یلفظ بها فیسمعها المؤمن فیکون احق بها و أهلها فیلقفها...» [1] . «اگر مروارید گرانبهایی را از زباله دان بی‏ارزشی به دست آوردی، کوچک مشمار زیرا پدرم به من فرمود که من از امیرالمؤمنین علیه‏السلام شنیدم، می‏فرمود: همانا کلمه‏ای از حکمت در سینه منافق، باهوش و ذکاوت او در کشمکش و مضطرب است تا این که به زبان بیاورد و مؤمن آن را بشنود که او سزاوارتر و شایسته آن است پس آن را فراگیرد.»

پی نوشت ها:
[1] بحارالانوار: 1 / 95 چاپ اول.

منبع: تحلیلی از زندگانی امام سجاد (جلد 2)؛ باقر شریف قرشی؛ ترجمه محمد رضا عطائی؛ کنگره جهانی حضرت رضا علیه السلام؛ 1372 .
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir