زید بن علی

نوع اصطلاح :
عنوان :
زید بن علی
در میان فرزندان امام چهارم زید بن علی (پس از حضرت باقر علیه‏السلام) از دیگران افضل و برتر بوده و بسیار عابد و پارسا و فقیه و سخاوتمند و شجاع بود و به همین جهت پس از رحلت حضرت سجاد علیه‏السلام - که اکثریت شیعه به امامت فرزندش امام باقر علیه‏السلام معتقد بودند گروهی نیز زید را امام دانسته و به شیعه‏ی زیدیه مشهور شدند.
به عقیده‏ی آنان هر شخص فاطمی نژاد که عالم و زاهد و شجاع و سخی بوده و به عنوان قیام به حق خروج کند می‏تواند امام باشد و چون زید واجد این خصوصیات بوده، به نظر این فرقه امام بوده و پس از کشته شدن او هم فرزندش یحیی بن زید را که بر خلیفه‏ی اموی ولید بن یزید خروج کرد و کشته شد امام می‏دانند [1] .
اما خود زید دعوی امامت نکرد بلکه برای خون‏خواهی جدش (حسین علیه‏السلام) قیام نمود و مردم را به سوی پسندیده از آل محمد صلی الله علیه و آله دعوت نمود زیرا او می‏دانست که برادرش حضرت باقر برای احراز این مقام شایسته می‏باشد و باز می‏دانست که امام باقر هم فرزندش حضرت صادق را جانشین خود قرار داده است ولی عده‏ای تصور کردند که او مردم را به سوی خود می‏خواند، هنگامی که خبر شهادت او را به حضرت صادق دادند گریست و فرمود: انا لله و انا الیه راجعون، اجر مصیبت عمویم زید را از خدا می‏طلبم زیرا زید نیکو عموئی بود و از برای دنیا و آخرت ما نافع بود و به خدا قسم که عمویم شهید از دنیا رفت مانند شهدائی که در خدمت حضرت رسول و علی و حسن و حسین صلوات الله و سلامه علیهم شهید گشتند [2] . باری زید در زمان هشام بن عبدالملک خروج کرد و در جنگی که در کوفه میان او و امویان درگرفت در سال121 هجری در سن42 سالگی به شهادت رسید. جنازه‏ی زید به وسیله پسرش یحیی شبانه در نهر آبی دفن شد و روی آن را خاک و گیاه ریختند که از نظر دشمنانش مخفی بماند ولی یوسف بن عمر ثقفی (پدر حجاج) که از جانب هشام حاکم عراق بود از ماجراء با خبر شد و جسد زید را از زیر خاک بیرون آورد و سرش را جدا کرد و برای هشام فرستاد. هشام به یوسف نوشت که بدن زید را برهنه بر دار کشد یوسف نیز دستور داد او را در کناسه‏ی کوفه به دار آویختند. در این مورد یکی از شعراء طرفدار بنی‏امیه به شیعه‏ی زیدیه خطاب نموده و چنین گوید:

صلبنا لکم زیدا علی جذع نخلة
ولم ار مهدیا علی الجذع یصلب‏

یعنی: ما زید شما را بر شاخه‏ی درخت خرما به دار زدیم و من ندیدم که مهدی بر شاخه‏ی درخت خرما به دار آویخته شد. [3] .

پی نوشت ها:
[1] شیعه در اسلام ص34.
[2] منتهی الآمال جلد2 ص36.
[3] برای اطلاع بیشتر از جریان خروج زید و پسرش یحیی بن زید به کتاب حضرت صادق علیه‏السلام تألیف نگارنده مراجعه شود.

منبع: حضرت سجاد؛ فضل الله کمپانی؛ مفید؛ چاپ اول 1386 .
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir