عمر بن علی

نوع اصطلاح :
عنوان :
عمر بن علی
عمر بن علی، شخص فاضل و جلیل القدر و بسیار پارسا و سخی بوده.
او نیز متولی صدقات رسول خدا صلی الله علیه و آله و أمیرالمؤمنین علیه‏السلام بوده است و داود بن قاسم از حسین بن زید روایت نمود که عمویم عمر بن علی را دیدم که با کسی که می‏خواست از صدقات علی علیه‏السلام (باغی یا بستانی) به خرد شرط می‏کرد که در دیوار باغ، چند راه و رخنه بگذارد و از کسی که برای خوردن میوه (از آن رخنه‏ها) داخل باغ می‏شود ممانعت ننماید. و این عمر بن علی جد امی سید مرتضی علم الهدی و سید رضی است که هر دو از مجتهدین و محققین عالی‏مقام و شاگرد و تعلیم یافته‏ی شیخ مفید بودند.
در کتب معتبره نقل شده است که شیخ مفید شبی در عالم رؤیا دید که حضرت فاطمه علیهاالسلام با دو نوردیده‏اش حسن و حسین در حالی که کودک بودند وارد مسجد شیخ شد و آن دو را نزد او آورد و خطاب فرمود که یا شیخ، علمهما الفقة. (این دو کودک را فقه بیاموز!) شیخ بیدار شد و از این خواب متعجب بود و همین که روز شد وارد مسجد گردید و در این اثنا فاطمه والده‏ی دو سید مزبور با کنیزان خود در حالی که دست دو پسرش مرتضی و رضی را که کودک بودند گرفته بود وارد شد.
چون نظر شیخ بر آن مخدره افتاد به جهت احترام از جای برخاست و بر او سلام کرد، آن مخدره گفت ای شیخ این دو کودک پسران منند، اینها را آماده کرده‏ام که بر ایشان فقه بیآموزی، شیخ چون این را شنید گریست و خواب خود را بر آن علیا مخدره نقل کرد و مشغول تعلیم آنها شد تا به مرتبه‏ی رفیعه و مقام بلندی از کمالات و فضائل و علوم رسیدند [1] .
برای دانستن شرح حال بقیه‏ی فرزندان حضرت سجاد علیه‏السلام به کتب رجال و تاریخ من جمله منتخب التواریخ و منتهی الآمال مراجعه شود.

پی نوشت ها:
[1] منتهی الآمال جلد2 ص32.

منبع: حضرت سجاد؛ فضل الله کمپانی؛ مفید؛ چاپ اول 1386 .
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir