هنگام نگاه کردن به هلال ماه نو

نوع اصطلاح :
عنوان :
هنگام نگاه کردن به هلال ماه نو
عنوان دعاء چنین است:
و کان من دعائه علیه‏السلام، اذا نظر الی الهلال، از دعاهای امام (ع) است هنگامی که به هلال ماه نو نگاه می‏کرد.

محتوای دعا
دیدن هلال ماه به ویژه هلال ماه مبارک رمضان سفارش شده و دعاهایی از معصومین (ع) در این باره نقل شده که بعضی ویژه هلال ماه رمضان و بعضی در مورد دیدن هلال ماه در هر ماهی می‏باشد. امام (ع) در ابتدای دعا خطاب به ماه به عنوان آفریده خدا و مطیع و فرمانبردار فرمان خدا، و یکی از مخلوقات او می‏فرماید: ایها الخلق المطیع، الدائب السریع، المتردد فی منازل التقدیر، ای آفریده شده فرمانبردار، ای همیشه در حرکت پرشتاب، ای آمد و شد کننده در منازل و جاهایی که (برای آن) قرار داده شده. قرآن مجید در سوره یس آیه 39 درباره ماه می‏فرماید: و القمر قدرناه منازل حتی عاد کالعرجون القدیم، و گردش ماه را در منزلهایی قرار دادیم تا اینکه مانند شاخه خرمای خشک شده کج گشته به منزل اول بازگردد.
آنگاه توجه ما را به این نکته جلب می‏فرماید که نورانیت ماه به اراده خداوند است، و اوست که به وسیله ماه تاریکیها را روشن می‏کند و می‏فرماید: آمنت بمن نور بک الظلم، و اوضح بک البهم، و جعلک آیه من آیات ملکه، و علامه من علامات سلطانه، ایمان آوردم به کسی (خدائی) که به وسیله تو تاریکیها را روشن کرد، و به سبب تو مشکلات امور را آشکار ساخت، و تو را از نشانه‏های استیلا و غلبه و پادشاهی خود و نشانه‏ای از نشانه‏های قدرت و توانائیش (بر همه چیز) قرار داد. سپس به ما می‏آموزد که در آغاز ماه جدید این درخواستها را از پیشگاه مقدس الهی داشته باشیم:
1- خشنودی: و اجعلنا من ارضی من طلع علیه، و ما را از خوشنودترین کسی که هلال بر او طلوع نموده قرار ده.
2- پاکیزگی: و ازکی من نظر الیه، و نیز از پاکیزه‏ترین کسی که به سوی او نگاه کرده است.
3- پرستش خدا: و اسعد من تعبد لک فیه، و از نیکبخت‏ترین کسی که تو را در آن ماه پرستش می‏کند.
4- توبه: و وفقنا فیه للتوبه، و به ما در این ماه توفیق توبه عطا کن.
5- دوری از گناه: و اعصمنا فیه من الحوبه، و ما را از گناه در آن حفظ فرما.
6- شکر کردن: و اوزعنا فیه شکر نعمتک، و سپاسگزاری از نعمت خود را در دل ما انداز.
7- عافیت و سلامتی روحی و جسمی: و البسنا فیه جنن العافیه، و در آن ما را با پوششهای عافیت بپوشان.
8- اطاعت از خدا: و اتمم علینا باستکمال طاعتک فیه المنه، و به وسیله کامل کردن طاعت و فرمانبری از تو در آن، نعمت (خود) را بر ما کامل فرما.

منبع: دانستنیهای صحیفه سجادیه؛ مصطفی اسرار؛ محیا.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir