طلب رحمت بر پیروان پیغمبر و صحابه و تابعین

نوع اصطلاح :
عنوان :
طلب رحمت بر پیروان پیغمبر و صحابه و تابعین
بارالها، به لطف خود به آمرزش و خوشنودی یاد فرمای. از پیروان پیغمبران و مصدقین ایشان به غیب در هر عصر و زمان که در آن پیغمبری فرستاده‏ای و برای آن زمان راهنمایی بپا داشته‏ای، از زمان آدم (ع)، تا محمد (ص)، از پیشوایان هدایت و قائدین اهل تقوی که درود و سلام بر همگی آنها باد. بارالها آن دسته از اصحاب محمد (ص)، که شرط مصاحبت آن حضرت را به خوبی رعایت کردند و در یاریش پایداری و سعی و کوشش کافی نمودند و با او معاونت و یاری کردند. به تصدیق رسالتش شتافتند و به پذیرفتن دعوتش سبقت گرفتند، و چون حجت رسالتهای خود را به گوش ایشان رسانید دعوتش را پذیرفتند و در راه اظهار کلمه و نشر دعوتش از همسران و فرزندان خود را دور ساختند و جدا شدند، و برای تثبیت نبوتش با پدران و پسران خود کارزار کردند، و چون به ریسمان دین آن حضرت چنگ زدند، قبائلشان از ایشان دوری کردند و چون در سایه قرب و نزدیکی او مسکن گزیدند خویشان از آنان بیگانه گشتند، پس بار خدایا گذشتی را که برای تو و در راه تو انجام دادند از نظر دور مدار، و سعی ایشان را در برابر آنکه در راه تو از شهر و دیار قوم خود هجرت کردند و خویش را از فراخی زندگی به سختی و تنگی در افکندند، مشکور دار. بارالها، بهترین پاداش خود را به پیروان اصحاب در ایمان و عمل صالح برسان. آنان که می‏گویند: پروردگارا ما و آن برادرانمان را که به ایمان بر ما سبقت گرفته‏اند بیامرز، و در دل ما هیچ کینه و حسد از مؤمنان قرار مده. پروردگارا تویی که در حق بندگان بسیار رئوف و مهربانی، و بهترین پاداش را به کسانی که طریقه صحابه را قصد کردند و وجهه ایشان را طلب نمودند، و رفتار خود را به روش آنان تطبیق دادند، عطا کن، در حالی که هیچ شبهه‏ای آنان را از عقیده خود برنگرداند و در پیروی آثار و اقتدا به نشانه‏های هدایت صحابه هیچ شکی خاطرشان را پریشان نساخت. آنان از پیروان و مساعدین صحابه‏اند، و در دین پیرو ایشان و در اخلاق، پویایی راه آنانند. با صحابه اتفاق می‏ورزند و در اخبار و احکامی که از پیمبر ابلاغ می‏کنند متهم نمی‏سازند. بار خدایا از امروز تا روز جزا بر تابعین صحابه و بر همسران و اولادشان و بر هر یک از آنها که تو را اطاعت کرده‏اند رحمت فرست. چنان رحمتی که به وسیله آنان ایشان را نافرمانی خود نگاه داری و در باغهای بهشت در وسعت و رفاه قرار دهی.

منبع: سیره معصومان: امام سجاد؛ سید محسن امین؛ ترجم حسین وجدانی؛ سروش (انتشارات صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران) چاپ سوم 1376.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir