چرا زین‏ العابدین نامیده شد؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
چرا زین‏ العابدین نامیده شد؟
روزی حضرت علی بن الحسین علیه‏السلام مشغول نماز بود، که ناگاه شیطان به صورت یک افعی بسیار هولناکی با چشم‏های سرخ از درون زمین آشکار شد و خود را به محراب عبادت آن حضرت نزدیک کرد.
ولیکن امام سجاد علیه‏السلام کمترین حساسیتی در برابر آن موجود وحشتناک نشان نداد و ارتباط خود را با پروردگار متعال قطع نکرد. افعی دهان خود را نزدیک انگشتان پای آن حضرت آورد و آتشی از دهانش خارج ساخت که بسیار وحشتناک بود، ولی حضرت با آرامش خاطر و خیالی آسوده به نماز خود ادامه می‏داد و توجهی به آن نداشت. در همین حال که شیطان با آن حالت وحشتناک مشغول اذیت و آزار بود، ناگهان تیری سوزاننده از سمت آسمان آمد و به آن ملعون اصابت کرد. همین که تیر به او خورد، فریادی کشید و به همان حالت و شکل اولیه خود بازگشت و کنار امام سجاد علیه‏السلام ایستاد و اظهار کرد: شما سید و سرور عبادت کنندگان هستی، و چنین نامی تنها زیبنده و شایسته‏ی شماست. و سپس در ادامه کلام خود افزود: من شیطان هستم و تمام عبادت کنندگان را از زمان حضرت آدم تاکنون فریب و بازی داده‏ام و کسی را قوی‏تر و پارساتر نیافته‏ام. و پس از آن شیطان از نزد امام سجاد علیه‏السلام خارج شد و حضرت بدون آنکه به او توجهی داشته باشد، به نماز و نیایش خود با خدا مشغول بود. [1] .

رهبر عالم امام الساجدین‏
کنز علم اولین و آخرین‏

حجت بر حق علی بن الحسین‏
بوالحسن سجاد زین‏العابدین‏

بر قضا و قدر فرمانروا
خادم درگاه او روح‏الامین‏

گردش افلاک او را محور است‏
حکمران بر آسمان و بر زمین‏

صورتش مرآت ذات بی‏مثال‏
رأفت و حلمش چو ختم المرسلین‏

ناامید هرگز نرفت از درگهش‏
دست حاجت از یسار و از یمین [2] .

پی نوشت ها:
[1] حدیقة الشیعه 511.
[2] سفینه عشق، 158.

منبع: داستان‏هایی از اخلاق و رفتار امام سجاد زین‏العابدین؛ علی میرخلف‏زاده؛ محمد و آل محمد صلی الله علیه و آله و سلم چاپ اول تابستان 1383.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir