حالات هنگام اقامه نماز

نوع اصطلاح :
عنوان :
حالات هنگام اقامه نماز
اولیاء الهی در پرتو معرفت تام و کاملی که به ذات اقدس احدیت دارند و حقیقت «نماز» را که حضور در محضر ربوبی است، ادراک می‏نمایند، در حال اقامه «نماز» با استشعار واقعی «ذل عبودیت» خود در مقابل «عز و جبروت حضرت الله» دچار تغییر حال شده آثار این تغییر در بدن شریفشان ظاهر می‏شود. «زرد شدن رنگ صورت» و «تغییر رنگ آن»، «اقشعرار پوست» حالتی است مخصوص که هنگامی که خوف و ترس شدیدی بر انسان عارض شود، برای پوست بدن رخ می‏دهد -، «لرزیدن به مانند انسانی که تب کرده است» و امثال آن نمونه‏ای از این آثار است که در ظاهر قابل مشاهده می‏باشد.
به علاوه مراعات کامل «ادب عبودیت» و «درک حضور الهی» و «عدم توجه به غیر خداوند» و «مکالمه با خداوند به صورت مشافهه»، همه بهره‏های معنوی اولیاء حضرت حق از اقامه «نماز» است. حضرت زین العابدین امام سجاد علیه‏السلام نیز در این زمینه، نمونه کامل و مثال زدنی می‏باشند که تمام این حالات معنوی از وجود اقدسشان در حال نماز، گزارش شده است.
1- امام صادق علیه‏السلام فرمودند: «حضرت علی بن الحسین علیه‏السلام هر گاه برای «نماز» حاضر می‏شدند پوستشان مقشعر می‏شد (حالتی که برای پوست در موقع ترس شدید حادث می‏شود) و رنگشان زرد شده و به سان شاخه و برگ درخت خرما می‏لرزید.» [1] .
2- امام باقر علیه‏السلام فرمودند: «علی بن الحسین علیه‏السلام هرگاه به نماز می‏ایستادند رنگ رخسارشان تغییر می‏کرد و قیامشان در «نماز» به مانند قیام عبد ذلیلی بود در مقابل پادشاهی جلیل. اعضای ایشان از خشیت خداوند عزوجل می‏لرزید و حضرت هر نمازی که می‏خواند به مانند کسی که می‏خواهد با نماز وداع نموده و دیگر هرگز موفق به نماز نمی‏شود، نماز می‏خواند.» [2] (چنین می‏دید و می‏پنداشت که بعد از این نماز دیگر هرگز نماز نخواهد خواند.)
3- امام صادق علیه‏السلام فرمودند: «پدرم امام باقر علیه‏السلام می‏فرمودند: «علی بن الحسین علیه‏السلام هر گاه به نماز می‏ایستاد کان ساقه درختی بود که هیچ حرکتی نمی‏کرد مگر آنکه باد بخشی از آن را به حرکت در آورد.» [3] .
4- «ابان بن تغلب» می‏گوید: به امام صادق علیه‏السلام عرض کردم: «من حضرت علی بن الحسین علیه‏السلام را دیدم که هر گاه به نماز می‏ایستد رنگ مبارکش تغییر می‏کند. حضرت به من فرمود: «قسم به خدا علی بن الحسین می‏دانست که در مقابل چه کسی می‏ایستد!!!» [4] .
5- «جابر بن جعفی» نیز از امام باقر علیه‏السلام نقل می‏کند که فرمود: «در هنگام نماز باد علی بن الحسین علیه‏السلام را تکان می‏داد به مانند اینکه باد «سنبله» را تکان دهد.» [5] .

پی نوشت ها:
[1] سلام الله علیها، ج 46، ص 55، ح 4 (به نقل از فلاح السائل).
[2] بحارالانوار، ج 46، ص 61، ح 19 (به نقل از امالی ابن‏الشیخ).
[3] بحارالانوار، ج 46، ص 64، ح 22 (به نقل از اصول کافی).
[4] بحارالانوار، ج 46، ص 66، ح 30 (به نقل از علل الشرایع).
[5] بحارالانوار، ج 46، ص 74، ح 62 (به نقل از اعلام الوری و ارشاد) و ص 79 و 80 (به نقل از مناقب).

منبع: اسوه کامل‏؛ محمد محسن دعایی؛ اطلاعات چاپ اول 1380.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir