امام سجاد از دیدگاه خلفاء

نوع اصطلاح :
عنوان :
امام سجاد از دیدگاه خلفاء
کمالات بی‏انتهای حضرت زین العابدین -علیه‏السلام- آنچنان درخشان بوده است که دشمن‏ترین دشمنان خود را به اقرار واداشته به بزرگواری ایشان اذعان کرده‏اند. در این قسمت دیدگاه «عبدالملک بن مروان» و «حجاج» و «عمر بن عبدالعزیز» نسبت به حضرت را بیان می‏کنیم.
1- «زهری» می‏گوید: با علی بن الحسین - علیهما الصلوة و السلام - به «عبدالملک بن مروان» وارد شدم. «عبدالملک» آنچه را از اثر سجود و در بین دو چشم علی بن الحسین -علیه‏السلام- مشاهده کرد، بسیار بزرگ شمرد و لذا گفت: ای ابامحمد هر آینه اجتهاد و تلاش بر سیمای تو ظاهر گشته و از جانب خداوند حسن و نیکی برای تو سبقت گرفته است. تو پاره تن رسول الله - صلی الله علیه و آله وسلم - می‏باشی و نسب تو قریب، و سبب تو محکم است. هر آینه تو دارای فضیلت بزرگ بر اهل بیتت و همه معاصرین می‏باشی. تو از فضل و علم و دین و ورع بدان مقدار داده شده‏ای که به هیچ کس نه قبل از تو و نه بعد از تو به آن مقدار داده نشده است، مگر کسانی که از پیشینیان تو گذاشته‏اند. و سپس شروع کرد به تمجید و تعریف و در این کار مبالغه نمود. امام حضرت علی بن الحسین -علیه‏السلام- فرمودند: «هر آنچه تو ذکر کردی و توصیف نمودی، همه از فضل الهی است و ناشی از توفیق و تأیید او می‏باشد....» تا آخر حدیث شریف که حاوی مطالب بسیار جالب و حاکی از کمالات متعدد حضرت می‏باشد. [1] .
2- اما «حجاج بن یوسف ثقفی» آن جنایتکار نمونه در تاریخ که با لشکرکشی به «مکه» و تهاجم به خانه خدا، آن را ویران کرده بود هنگامی که در بازسازی آن دچار مشکل شد او را به حضرت علی بن الحسین -علیه‏السلام- راهنمایی کردند، وقتی نام حضرت را شنید گفت: «معدن ذلک» [2] یعنی حضرت معدن و سرچشمه امور شگفت و دارای صلاحیت لازم برای مدیریت بازسازی خانه خدا می‏باشد. مشروح این داستان تحت عنوان «بازسازی کعبه و نصب حجرالاسود» آمده است.
3- «عمر بن عبدالعزیز» در حالی که حضرت علی بن الحسین -علیه‏السلام- از نزد او بلند شده بودند که بیرون بروند گفت: «شریفترین مردم کیست؟» حاضرین گفتند: «شما!!!»
و گفت: «هرگز؛ شریفترین مردم این فردی است که هم اینک از نزد من بلند شد. کسی که تمام مردم دوست دارند از او و خاندان او باشند ولی او دوست نمی‏دارد که جزء خاندان دیگری باشد.» [3] .
4- همین «عمر بن عبدالعزیز» که به هر حال از خلفای مروانی و وابسته به دودمان «بنی امیه» است ولی در انصاف و ادب از سایرین ممتاز می‏باشد، گهگاهی به خدمت حضرت سجاد -علیه‏السلام- رسیده به ایشان اظهار ادب و محبت می‏کرد و بعد از شهادت آن بزرگوار گفت: «مشعل روشنگر دنیا و مایه جمال و زیبایی اسلام زین العابدین، از میان رفت». (ذهب سراج الدنیا و جمال الاسلام، زین العابدین). [4] .

پی نوشت ها:
[1] بحارالانوار ج 46، ص56، ح10 (به نقل از فتح الابواب).
[2] بحارالانوار ج 46، ص 115، ح 1 (به نقل از اصول کافی).
[3] بحارالانوار ج 46، ص 3 و 4، ح 4 (به نقل از مناقب).
[4] اعیان الشیعه، ج 1، ص 631.

منبع: اسوه کامل‏؛ محمد محسن دعایی؛ اطلاعات چاپ اول 1380.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir