ایثار

نوع اصطلاح :
عنوان :
ایثار
«ایثار» که در لغت به معنای از «خود گذشتگی» و «ترجیح» و «برتری» آمده است، در اخلاق اسلامی به معنای «گذشت از خود به نفع دیگران و ترجیح آنان بر خود در آنچه خود بدان نیازمندیم» می‏باشد. چنانچه از مال خود به دیگران بدهیم و برای خود هم نگه داریم، این «انفاق» به حساب می‏آید، ولی «ایثار» این است که مال خود را به دیگری ببخشیم و در حالی که خود بدان بشدت نیاز داریم، هیچ برای خود باقی نگذاریم.
قرآن در این زمینه می‏فرماید: «و یؤثرون علی انفسهم و لو کان بهم خصاصة و من یوق شح نفسه فاؤلئک هم المفلحون». [1] . یعنی: «هر چند در خودشان احتیاجی مبرم باشد، آنها را (مستمندان) به خودشان مقدم می‏دارند. و هر کس که از خست نفس خود مصون ماند، ایشانند که رستگارند.» و باید توجه داشت دامنه «ایثار» بسیار گسترده بوده و موجب کمالات بلندی برای انسان می‏باشد. حضرت زین العابدین -علیه‏السلام- علاوه بر انجام انفاقهای گسترده و بیشمار که در قسمت «اهتمام خاص حضرت به مسأله انفاق» به صورت مفصل بررسی می‏گردد، در زندگی خود اهل «ایثار» نیز بوده‏اند. در این قسمت به یک خاطره در زمینه «ایثار» بی‏نظیر حضرت توجه نمائید:
امام صادق -علیه‏السلام- می‏فرمایند: «عادت حضرت علی بن الحسین -علیه‏السلام- این بود که در روزی که روزه می‏گرفتند، امر می‏کردند تا گوسفندی آورده و آن را ذبح کنند، سپس اعضای آن را قطعه قطعه نموده و طبخ کنند و هنگامی که شب فرامی‏رسید حضرت خود سخت مشغول به دیگها می‏شد و خود بوی خورشت و غذا را استشمام می‏کرد و این در حالی بود که حضرت هنوز روزه‏دار بود. بعد می‏فرمود سینی‏های چوبی بزرگ را بیاورید و دستور می‏داد برای خانواده فلانی ظرف کنید، برای خانواده فلانی ظرف کنید، تا به آخرین دیگ می‏رسید و بعد هم برای خود حضرت مقداری نان و خرما می‏آوردند و همین طعام ایشان بود.» [2] .

پی نوشت ها:
[1] بخشی از آیه 9، از سوره 59: الحشر.
[2] بحارالانوار، ج 46، ص 71، ح 53 (به نقل از محاسن).

منبع: اسوه کامل‏؛ محمد محسن دعایی؛ اطلاعات چاپ اول 1380.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir