چرا تارک نماز کافر ناميده شده

نوع اصطلاح :
عنوان :
چرا تارک نماز کافر ناميده شده
1- مسعده فرزند صدقه گويد: شنيدم از امام صادق - عليه‏السلام - که سؤال شد چگونه زناکار را کافر نمي‏داني؟ ولي تارک نماز را کافر مي‏داني دليل بر اين مطلب چيست؟
حضرت فرمود: چون زناکار و آنکه مانند او است اين کار را به خاطر غلبه شهوت انجام مي‏دهد، ولي تارک نماز آن را ترک نمي‏کند مگر از روي استخفاف و سبک شمردن.
و اين براي آن است که زناکاري نيست که نزد زني برود مگر اينکه از نزديکي با او طلب لذت کند و هدفش کاميابي و لذت‏بري و التذاذ است.
ولي هر که نماز را ترک کند، و قصد کند که آن را ترک کند هدفش در ترک آن لذت نيست، و چون لذتي نيست پس براي سبک شمردن است، و هرگاه استخفاف شد کفر واقع مي‏شود.
2- ابن صدقه گويد: به امام صادق - عليه‏السلام - گفته شد: چه فرقي است ميان کسي که چشمش به زني بيفتد و با او زنا کند، و يا به خمر و شرابي بيفتد و او را بياشامد، و بين کسي که نماز را ترک کند، در حالي که زناکار، و شارب خمر مستخف (و کوچک شمار) به شمار نمي‏رود، اما تارک نماز مستخف به شمار مي‏رود؟ دليل اين مطلب چيست، و علت اين فرق چيست؟
حضرت فرمود: دليل اين است که هر چه تو خود را در آن وارد ساختي بدون اينکه فشار شهوتي تو را به آن وادار کند - مانند زنا و خمر - اين از باب استخفاف است، مثل نماز که تو خودت اقدام به ترک آن مي‏کني و فشار شهوتي تو را وادار به آن نمي‏کند. و اين فرق بين اين دو نوع گناه است. [1] .
- توضيح: علت اينکه تارک نماز، خدا را کوچک شمرده است - و اين گناه بسيار بزرگي است - اين است که ترک نماز تحت فشار شهوت قهري نيست که انسان در برابر آن بي‏اختيار باشد، بلکه انسان با انگيزه‏ي کوچک شمردن خدا، و به طور خود خواسته ترک نماز مي‏کند، در حالي که زنا و شرب خمر تحت فشار شهوت صورت مي‏گيرد، که انسان در برابر آن گاهي بي‏اختيار مي‏شود، و از روي استخفاف شراب نمي‏خورد و زنا نمي‏کند.

پی نوشت ها:
[1] قرب الاسناد: ص 32، بحارالأنوار: ج 79 ص 214 ح 28.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir