حق مسلمان بر مسلمان چيست؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
حق مسلمان بر مسلمان چيست؟
معلي بن خنيس گويد: به امام صادق - عليه‏السلام - عرض کردم: حق مسلمان بر مسلمان چيست؟
فرمود: براي او هفت حق واجب است که همه‏ي آنها بر عهده برادرش واجب است، و اگر برخي از آنها را تباه و ضايع کند، از ولايت و اطاعت خدا بيرون رود، و خدا از او بهره (اطاعت و بندگي) ندارد.
عرض کردم: قربانت شوم آنها چيست؟
فرمود: اي معلي بن خنيس؛ من بر تو نگرانم و مي‏ترسم ضايع کني و مراعات نکني، و بداني و عمل ننمايي.
عرض کردم: «لا قوة الا بالله» نيروئي جز از خدا نيست.
فرمود: آسانترين آن حقوق اين است که: آنچه براي خود دوست داري براي او هم دوست داشته باشي، و آنچه براي خود نپسندي براي او نيز نپسندي.
دوم: آنکه از آنچه ناخرسند دارد دوري کني و خوشنودي او را پيروي نموده فرمانش بري.
سوم: آنکه با جان و مال و زبان و دست و پاي خويش او را ياري کني.
چهارم: آنکه چشم و راهنما و آيينه ي او باشي.
پنجم: آنکه تو سير نباشي و او گرسنه، يا سيراب باشي و او تشنه، يا پوشيده باشي و او برهنه.
ششم: آنکه اگر تو خدمتگزار داري و برادرت ندارد واجب است خدمتگزار خود را بفرستي که جامه‏هايش را بشويد، و غذايش را درست کند، و بسترش را مرتب نمايد.
و حق هفتم: آنکه سوگندش را تصديق کني، و دعوتش را بپذيري، و در بيماريش از او عيادت کني، و بر جنازه‏اش حاضر شوي، و چون بداني حاجتي دارد در انجام آن سبقت گيري و او را مجبور نسازي که از تو بخواهد، بلکه خودت پيشدستي کني، چون چنين کردي خود را به دوستي او پيوسته‏اي و دوستي او را به دوستي خود [و آنگاه است که به آيه شريفه‏ي ألمؤمنون و المؤمنات بعضهم أولياء بعض عمل کرده‏اي.] [1] .

پی نوشت ها:
[1] اصول کافي: ج 3 ص 246 ح 2.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir