معاشرت و برخورد با سلطان

نوع اصطلاح :
عنوان :
معاشرت و برخورد با سلطان
امام جعفر صادق عليه السلام فرمود:
منصور دوانيقي در يکي از روزها بعضي از علماء و دانشمندان شهر مدينه منوره را در مجلسي به حضور خود دعوت کرد، که من نيز يکي از آنان بودم.
همين که به دربار خليفه عباسي وارد شديم، دربان او - که ربيع نام داشت - جلو آمد و گفت: خليفه دستور داده است که دو نفر، دو نفر وارد شويد.
به همين جهت من با عبداللّه بن حسن وارد شديم؛ و چون کنار منصور قرار گرفتيم و نشستيم، منصور به من گفت: شنيده ام علم غيب مي داني؟
گفتم: کسي غير از خداوند متعال غيب نداند.
اظهار داشت: شنيده ام مردم ماليات و حقوق و صدقات خود را تحويل شما مي دهند؟
گفتم: ماليات ها همه براي شما مي باشد.
بعد از آن، پرسيد: آيا مي دانيد که شما را براي چه؛ و به چه منظور دعوت کرده ام؟
اظهار داشتم: خير.
گفت: شما را دعوت کرده ام تا آن که خانه ها و باغات شما را تخريب و خودتان را در جزيره اي يا منطقه اي تبعيد و منتقل کنم، که تحت نظر و ممنوع الملاقات باشيد تا آن که در جامعه، صلح و آرامش برقرار باشد.
گفتم: همانا حضرت ايوب به بلاهاي سختي مبتلا شد و صبر نمود؛ و حضرت يوسف مورد ظلم و ستم قرار گرفت و عفو نمود، و حضرت سليمان به مُلْکي عظيم رسيد و شکر خدا کرد؛ و تو از نسل همان ها مي باشي.
منصور خوشحال شد و گفت: مرا به آن موعظه هائي که گاهي مطرح مي فرمودي، موعظه نما؟
گفتم: رسول خدا صلي الله عليه و آله فرمود: رابطه رَحِم و خويشاوندي، همچون ريسماني است که از زمين به آسمان ها متصل مي باشد؛ که هر که قطع رابطه کند، قطع آن ريسمان نموده و هر که صله رحم نمايد با آن وصل نموده است.
منصور گفت: حديثي ديگر برايم بگو؟
اظهار داشتم: جدّم رسول خدا صلي الله عليه و آله به نقل از فرمايش ‍ خداوند متعال فرموده است: من رحمان هستم و خويشاوندي را بر قرار کردم و هر که قطع صله رحم نمايد با من قطع رابطه کرده است.
منصور اظهار داشت: من چنين حديثي را نخواستم، حديث ديگري را بيان کن؟
پس از آن، گفتم: يکي از پادشاهان بني اسرائيل، سي سال از عمرش بيشتر باقي نمانده بود، ولي چون قطع صله رحم کرد، خداوند عمرش را از سي سال به سه سال کاهش داد.
منصور در پايان گفت: منظورم اين بود و همين را خواستم؛ و سپس هدايايي به من داد و با خوشحالي با ما خداحافظي کرد؛ و از مجلس بيرون آمديم. [1] .

پی نوشت ها:
[1] مستدرک الوسائل: ج 15، ص 242، ح 29، به نقل از عوالي اللئالي: ج 1، ص 362، ح 45.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir