جميل بن دراج

نوع اصطلاح :
عنوان :
جميل بن دراج
جميل بن دراج و برادر ديگرش به نام «نوح» هر دو شرف محضر امام صادق عليه‏السلام را دريافته بودند، ولي جميل بن دراج از برادرش نوح بزرگ‏تر بود و در اواخر زندگاني خويش از بينايي محروم ماند. اما همچنان به کسب معرفت از خدمت حضرت صادق عليه‏السلام ادامه داد و هنوز امام صادق عليه‏السلام حيات داشت که جميل بن دراج، دعوت حق را اجابت کرد و به سراي باقي شتافت.
فضل به شاذان مي‏گويد: به خانه‏ي محمد بن عمير رفتم؛ در حال نمازگزاردن بود. منتظر شدم، ولي سجده‏هاي او به قدري طولاني بود که هر وقت به سجده مي‏رفت گمان نداشتم اين مرد بزرگوار، ديگر سر از سجده بردارد! درباره‏ي اين سجده‏هاي طولاني با او صحبت کردم، گفت: اگر سجده‏هاي جميل بن دراج را مي‏ديدي، چه مي‏گفتي؟
حمران بن أعين شيباني
تيره «أعين» عموما از شيعيان خاص ائمه‏ي اطهار عليه‏السلام و از علاقه‏مندان ويژه به خاندان رسالت عليه‏السلام بودند. «حمران» و برادرش «زاره» هر دو درخشنده‏ترين چهره‏هاي شيعي، دانشمندان و فقيهان نامدار عصر خود، ياران بزرگ امام باقر عليه‏السلام و امام صادق عليه‏السلام محسوب مي‏شدند. حضرتش در وصف حمران بن أعين فرموده است:
حمران، مرد با ايماني است که به خدا سوگند! هرگز از دينش برنمي‏گردد و - نيز فرموده است: حمران، اهل بهشت است. يونس بن يعقوب مي‏گويد: حمران، علم کلام (عقايد) را به خوبي مي‏دانست. هشام بن سالم نيز مي‏گويد: با گروهي از ياران در محضر امام صادق عليه‏السلام بوديم، مردي از اهالي شام وارد شد. امام عليه‏السلام به او فرمود: چه مي‏خواهي؟ عرض کرد: شنيده‏ام شما به آنچه سؤال شود، آگاهي داري؛ به همين دليل آمده‏ام تا با هم، مناظره کنيم. حضرت عليه‏السلام فرمود: درباره‏ي چه چيزي؟ عرض کرد: درباره‏ي قرآن. امام عليه‏السلام او را به حمران بن أعين شيباني ارجاع داد. آن مرد وقتي اين چنين ديد، عرض کرد: من آمده‏ام تا با شما مناظره کنم، نه با حمران! امام عليه‏السلام فرمود: اگر در مناظره بر حمران غلبه کردي، گويا بر من پيروز شده‏يي!
مرد شامي به حمران رو آورد و هر چه پرسيد، جواب شنيد؛ تا آن که خسته و درمانده گشت. امام به او فرمود: حمران را چه گونه يافتي؟ عرض کرد: استادي ماهر است؛ هر چه پرسيدم، پاسخ داد.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir