پيامبر، بهترين الگوي مجامله

نوع اصطلاح :
عنوان :
پيامبر، بهترين الگوي مجامله
در آن زمان که قدرت مسلمانان رو به فزوني گذاشته بود و اموال و افراد بسياري در اختيار رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلم قرار داشت، هنگامي که از کنار يک يهودي عبور مي‏کرد به او سلام مي‏کرد و احوالش را مي‏پرسيد. وقتي با خبر شد يکي از آنها مريض شده است، جوياي احوالش شد و به عيادتش رفت و سرانجام آن يهودي با ايمان از دنيا رفت، حال آن که يهوديان بيشتر از نصارا در مقام انکار رسالت آن حضرت بر مي‏آمدند.
بايد با اهل باطل مجامله کرد اما اين مجامله براي مؤمنان عواقبي دارد از اين رو است که امام عليه‏السلام مي‏فرمايد:
«و تحملوا الضيم منهم؛ آزار و اذيت آنان را تحمل کنيد.»
«ضيم» يعني ظلم و اذيت. بنا به فرموده امام عليه‏السلام مؤمنان بايد ظلم و اذيت اهل باطل را تحمل نمايند.
انسان گمراه با يک برخورد خوب درست شدني نيست و به قول معروف با يک گل بهار نمي‏شود. بايد بارها و بارها در مقابل گردن کشي و گستاخي کافران نرمش و لطافت به خرج داد، شايد بر اثر اين نرمش‏ها به راه بيايند و دست از عصيان و سرکشي بردارند. بين علما معروف است که مي‏گويند: «حذف المتعلق يفيد العموم». براي روشن شدن اين اصطلاح از مثالي بهره مي‏گيريم: خداوند متعال در قرآن کريم مي‏فرمايد: «ان الله يأمر بالعدل و الاحسان [1] ؛ خداوند بندگان خود را به رعايت عدل و احسان امر مي‏کند.» در اين آيه‏ي شريفه متعلق احسان حذف شده و نوع احساني که بندگان بايد انجام دهند معلوم نيست. پس در اين صورت، احسان سفارش شده، همه احسانها را در بر مي‏گيرد. پس اگر متعلق و نوع حکم خواسته شده روشن نباشد، حکم فراگير خواهد بود. در اين فرمايش گهربار امام صادق عليه‏السلام نيز متعلق مجامله حذف شده و نشان مي‏دهد که همه انواع مجامله مطلوب امام است.

پی نوشت ها:
[1] نحل، آيه‏ي 90.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir