تصرف در دعاي مأثور

نوع اصطلاح :
عنوان :
تصرف در دعاي مأثور
عبدالله بن سنان [1] روزي دعايي را که حضرت به او ياد داده بود نزد ايشان خواند و به جاي آن که بگويد: «يا مقلب القلوب ثبت قلبي علي دينک [2] ؛ اي گرداننده دل‏ها قلب مرا بر دين خود ثابت گردان» گفت: «يا مقلب القلوب و الأبصار». حضرت فرمودند: خداوند «مقلب القلوب و الأبصار» هست، ولي اين دعا را بدون کلمه «الأبصار» بخوان و همان گونه که ما گفته‏ايم عمل کن. آري، شرعا انسان‏ها مي‏توانند حاجات خود را با هر زباني که مي‏خواهند از خدا طلب نمايند ولي دستکاري دعاهايي که از معصومين عليهم‏السلام رسيده بنابر نظر عده‏اي از فقها حرام است. حتي بعضي ساختن دعا را حرام دانسته‏اند و در اين باب روايتي نقل کرده‏اند مبني بر اين که روزي يکي از اصحاب امام صادق عليه‏السلام خدمت ايشان رسيد و عرض کرد: يابن رسول الله، من دعايي اختراع کرده‏ام. حضرت فرمود: «دعني من اختراعک [3] ؛ ساخته خود را رها کن» البته، گاهي ممکن است شخصي يک فقره از دعايي را انتخاب کند و بخواند، اين اشکال ندارد، اما اگر دعا را کم و زياد کند کار حرامي مرتکب شده است.
حسين بن روح که نائب سوم ولي عصر (عج) در زمان غيبت صغرا است روزي دعايي براي مردم نقل کردند. چند روز بعد يکي از شيعيان نزد او رفت. مي‏خواست بپرسد که آيا حسين بن روح اين دعا را خودش ساخته يا از امام نقل کرده است. قبل از اين که چيزي بگويد، حسين بن روح گفت:
؛ لان أخر من السماء فتخطفني الطير أو تهوي بي الريح في مکان سحيق أحب الي من أن أقول في دين الله تعالي ذکره برأيي و من عند نفسي بل ذلک عن الأصل [4] ؛ اگر از آسمان سقوط کنم و پرندگان مرا بربايند يا باد مرا به دور دست‏ها بياندازد، به مراتب برايم بهتر و دوست داشتني‏تر از آن است که بخواهم مطلبي را به دروغ به امام و دين خداي متعال نسبت دهم و از پيش خود سخني بگويم».

پی نوشت ها:
[1] در بعضي از روايت‏ها اين مسئله را به عبدالرحيم قيصر نسبت مي‏دهند.
[2] بحارالانوار، ج 52، ص 148.
[3] کافي، ج 3، ص 476.
[4] بحارالانوار، ج 44، ص 274.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir