نجات فردي از تشنگي

نوع اصطلاح :
عنوان :
نجات فردي از تشنگي
دو نفر از اهالي مدينه به قصد زيارت اهل قبور به بيرون شهر رفتند. در بين راه به سبب خستگي و گرماي شديد، يکي از آن دو نفر، دچار تشنگي شديدي شد به حدي که تاب و توان از او گرفته شد و از مرکبش به زمين افتاد.
مرد ديگر که برادرش بود، ناراحت و حيران گشت و تصميم گرفت، براي نجات برادرش، نماز بخواند و دعا کند.
آن مرد به نماز، دعا و ائمه معصومين خصوصا امام زمانش، يعني امام جعفر صادق (عليه‏السلام) متوسل گرديد و از آنها درخواست کمک کرد.
پس از مدتي، ناگهان فردي را مشاهده کرد که به طرف آنها مي‏آيد. آن غريبه به آنها رسيد؛ تکه چوبي را در دهان خشکيده‏ي آن مرد تشنه گذاشت با اين کار حضرت، او به هوش آمد و تشنگي‏اش رفع شد؛ سپس آن دو برادر به زيارت اهل قبور رفتند و آن گاه به مدينه باز گشتند.
بعد از رسيدن به مدينه، يکي از آنها خدمت امام جعفر صادق (عليه‏السلام) مشرف شدند، امام صادق (عليه السلام) به او فرمود:
«حال برادرت چگونه است و آن چوب کجاست»؟
عرض کرد: اي آقاي من! وقتي برادرم را به آن حال ديدم، بسيار ناراحت شدم و از خداوند خواستم، او را نجات دهد و وقتي عنايت حق تعالي، نصيب ما شد و برادرم نجات پيدا کرد از آن چوب غافل شديم.
حضرت فرمود: «همان ساعت که تو در غم برادر خود بودي، برادر من، حضرت خضر (عليه‏السلام) نزد من آمد و من قطعه‏ي چوبي از درخت طوبي را توسط خضر براي تو فرستادم».
سپس امام رو به خادم خود کرد و فرمود: «آن سبد را بياور». چون خادم سبد را آورد، حضرت در آن را برداشت و از آن قطعه‏ي چوبي را بيرون آورد؛ آن همان تکه چوبي بود که برادرم به وسيله‏اش از مرگ حتمي، نجات يافته بود. [1] .

پی نوشت ها:
[1] منتهي الآمال.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir