امر پس از شما از آن کيست؟

نوع اصطلاح :
عنوان :
امر پس از شما از آن کيست؟
2- داود بن کثير گويد: به امام صادق - عليه‏السلام - عرض کردم: فدايت شوم، و خداوند مرا پيش از تو به مرگ بسپارد، اگر حادثه‏اي پيش آمد، امر امامت پس از شما از آن چه کسي خواهد بود؟
فرمود: از آن پسرم موسي است.
سپس داود گويد: هنگامي که حادثه‏ي شهادت امام صادق - عليه‏السلام - واقع شد من در امامت موسي بن جعفر - عليهماالسلام - به اندازه‏ي يک چشم هم زدن شک نکردم.
سپس در حدود سي سال گذشت، آنگاه آمدم خدمت موسي بن جعفر - عليه‏السلام - و به ايشان گفتم: فدايت شوم؛ اگر حادثه‏اي پيش آمد امر امامت پس از شما از آن چه کسي خواهد بود؟
حضرت فرمود: از آن فرزندم علي است.
(سپس داود گويد:) هنگامي که اين حادثه (يعني شهادت موسي بن جعفر - عليهماالسلام -) رخ داد به اندازه‏ي يک چشم هم زدن نيز در امامت علي بن موسي - عليهماالسلام - شک نکردم. [1] .
2- مفضل بن عمر گويد: خدمت آقا و سيدم جعفر بن محمد شرفياب شدم پس عرض کردم: اي سيد من؛ اگر مي‏شود خليفه و جانشين خود را براي ما معرفي کني؟
حضرت فرمود: اي مفضل، امام بعد از من فرزندم موسي است، و خليفه آخر که همه انتظار آن را مي‏کشند (م ح م د) فرزند حسن بن علي بن محمد بن علي بن موسي - عليهم‏السلام - است. [2] .
3- عيسي بن عبدالله بن عمر بن علي بن ابي‏طالب - عليه‏السلام - گويد: به دائي‏ام امام جعفر صادق - عليه‏السلام - عرض کردم: اگر حادثه‏اي پيش آمد (و اجل شما رسيد) - که اميد است خداوند آن روز را به من نشان ندهد - به چه کسي اقتدا کنم؟
حضرت به فرزندش موسي - عليه‏السلام - اشاره نمود.
عرض کردم: اگر ايشان درگذشت، از چه کسي؟
فرمود: فرزندش.
عرض کردم: اگر فرزندش درگذشت و برادر بزرگ و فرزند کوچکي از خود به جاي گذاشت، به چه کسي اقتدا کنم؟
فرمود: همچنين فرزندش.
گفتم: اگر من او را نشناختم، و جاي او را ندانستم، چه کنم؟
فرمود: مي‏گوئي: خدايا من هر يک از حجتهاي تو از اولاد امام گذشته باقي مانده است را دوست مي‏دارم و از او تبعيت مي‏کنم، چرا که اين براي تو کافي است. [3] .
4- فيض بن مختار گويد: به امام صادق - عليه‏السلام - عرض کردم: دستم را از آتش بگير و نجاتم ده؛ بعد از شما که را داريم (و امام کيست)؟
پس ابوابراهيم (يعني موسي کاظم - عليه‏السلام -) بر آن حضرت وارد شد و او در آن روز کودکي بود.
امام فرمود: اين است صاحب شما، دامنش را بگير. [4] .
5- صفوان جمال گويد: از امام صادق - عليه‏السلام - درباره صاحب امر امامت پرسيدم.
فرمود: صاحب اين امر بازي و بيهوده‏گري نمي‏کند، آنگاه ابوالحسن موسي - عليه‏السلام - که کودک بود و بزغاله‏اي مکي همراه داشت و به او مي گفت: پروردگارت را سجده کن آمد، امام صادق - عليه‏السلام - او را در آغوش کشيد و فرمود: پدر و مادرم فداي کسي که بازي و بيهوده گري نمي‏کند. [5] .
6- ابن‏حازم گويد: به امام صادق - عليه‏السلام - عرض کردم: پدر و مادرم فدايت شوند؛ همانا جانها گاهي داده و گاهي گرفته مي‏شود، پس اگر حادثه‏اي پيش آمد امام چه کسي خواهد بود؟
امام صادق - عليه‏السلام - فرمود: «اگر چنين شود اين امام شما خواهد بود» و دست خود را بر دوش راست موسي بن جعفر - عليه‏السلام - زد، در حالي که عمر او پنج سال بود، و عبدالله بن جعفر با ما در آن مجلس حضور داشت. [6] .
7- عبدالرحمان بن الحجاج گويد: بر امام صادق - عليه‏السلام - در منزلش وارد شدم، و او در فلان حجره در خانه‏اش بود، (در جائي که مسجد و نمازگاه او بود) در حالي که مشغول به دعا بود و موسي بن جعفر - عليه‏السلام - در طرف راست او نشسته بود و بر دعاي او آمين مي‏گفت.
به او عرض کردم: فدايت شوم، شما مي‏دانيد من يکي از پيروان شما هستم، و خدمت مرا خوب مي‏دانيد، بفرمائيد ولي امر بعد از شما کيست؟
حضرت صادق - عليه‏السلام - فرمود: همانا موسي زره (امامت) را پوشيد پس به اندازه‏ي (قامت) او بود (و اين زره يکي از علامات امامت بود).
به حضرت گفتم: ديگر نياز به چيز وعلامت ديگري ندارم. [7] .
8- اسحاق بن جعفر صادق - عليه‏السلام - گويد: روزي نزد پدرم بودم که علي بن عمر بن علي - عليه‏السلام - از ايشان پرسيد: فدايت شوم؛ پس از شما به چه کسي پناه ببريم و مردم به چه کسي پناه ببرند (و در مسائل دين و دنيا رجوع کنند)؟
حضرت فرمود: به صاحب اين دو پيراهن زرد رنگ و دو گيسوي بافته، که اينک از درب اطاق وارد مي‏شود.
پس چيزي نگذشت که دو دستي را ديديم که دو لنگه‏ي درب اطاق را گرفت تا باز شدند، و حضرت موسي بن جعفر- عليه‏السلام - در حالي که کودک بود و دو پيراهن زرد رنگ به تن داشت بر ما وارد شد. [8] .

پی نوشت ها:
[1] عيون الأخبار الرضا - عليه‏السلام -: ج 1 ص 22، بحارالأنوار: ج 48 ص 14 ح 2.
[2] کمال الدين: ج 2 ص 3، بحارالأنوار: ج 48 ص 15 ح 5.
[3] کمال الدين: ج 2 ص 19، بحارالأنوار: ج 48 ص 16 ح 8.
[4] اصول کافي: ج 2 ص 82 ح 1.
[5] اصول کافي: ج 2 ص 87 ح 15.
[6] الارشاد: ص 308، بحارالأنوار: ج 48 ص 18 ح 20.
[7] الارشاد: ص 308، بحارالأنوار: ج 48 ص 17 ح 17.
[8] اعلام الوري: ص 289، بحارالأنوار: ج 48 ص 20 ح 29.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir