سید حمیری

نوع اصطلاح :
عنوان :
سید حمیری
در جلد دوّم الغدیر صفحه دویست و هفتاد و چهار از عون نقل می‏کند: که سید اسماعیل حمیری در مرضی که بهمان مرض فوت کرد. بعیادتش رفتم. عده‏ای از همسایه‏های عثمانی مذهبش هم آمده بودند، سید اسماعیل معروف به سید حمیری مردی خوش صورت و گشاده رو بود. وقتی که من وارد شدم در حال احتضار بود. در این موقع نقطه سیاهی در پیشانیش ظاهر شد، کم کم زیاد شد تا اینکه تمام صورتش را فرا گرفت.
شیعیان حاضر در مجلس از این پیشامد محزون شدند و بر عکس ناصبی‏ها و سنّی‏ها خوشحال، و شروع بسرزنش کردند چیزی نگذشت که از همان محل نقطه سیاه یک روشنی پدیدار گردید.
(بنقل دیگر در همان کتاب صفحه دویست و هفتاد و سه) سید وقتی که تمام صورتش سیاه شد سه مرتبه گفت: اَهکَذا یفْعَلُ بِاَوْلِیائِکَ یا علی(ع) آیا با دوستان و محبین خودت اینطور معامله می‏شود یا علی(ع). در این موقع نقطه سفیدی در صورتش پیدا شد. رفته رفته زیاد شد تا تمام صورت سید نورانی گشت و زبان او باز شد. شروع به لبخند نمود و این شعر را در همانحال گفت:

کَذَّبَ الزّاعمونُ اَنَّ علی(ع)ا
لَنْ ینْجی مُحِبَّهُ مِن هنات‏

دروغ گفتند آن کسانیکه خیال می‏کنند علی(ع)دوستانش را از گرفتاریها نجات نمی‏دهد.
سوگند به خدا داخل بهشت شدم و خداوند تمام گناهم را بخشید اینک ای دوستان و ای محبین آقا علی(ع)، شاد باشید و آن آقا را تاهنگام مرگ دوست بدارید و پس از او فرزندانش را یکایک با صفاتیکه برای آنها معین شده تشخیص دهید و نسبت به آن بزرگوار نیز ولایت پیدا کنید.

تا زدم باده ز پیمانه تو یا مولا
شده‏ام عاشق و دیوانه تو یا مولا

از همان روز که تر شد لبم از باده عشق
ساکنم بر در میخانه تو یا مولا

مست جام تو چنانم که شب و روز کنم
سجده بر تربت خمخانه تو یا مولا

شده‏ام رند و خراباتی و پیمانه بدست
ز صفای لب پیمانه تو یا مولا

هیچ سودا نکنم سلطنت عالم را
به گدائی در خانه تو یا مولا

شمع بزم همه رندان قلندر گردد
هرکسی شد پَرِ پروانه تو یا مولا

تا نگردم ز تو یک لحظه جدا پیچیدم
زلف خود را بدم شانه تو یا مولا

منبع : کرامات العلویه، علی(ع) میر خلف زاده‏، نشر مهدی یار
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir