شفا در ماه رجب

نوع اصطلاح :
عنوان :
شفا در ماه رجب
عبداللّه ابن‏بطوطه یکی از علماء اهل سنّت در سفر نامه خود که به رِحلَه ابن‏بطوطه معروف و مشهور است. در بیان ورود خود از مکه بنجف اشرف چنین می‏نویسد.
اهل نجف اشرف رافضی (شیعه) هستند و از برای روضه مبارکه علی(ع)کراماتی قائلند، از جمله اینکه در شب بیست و هفتم ماه رجب که نام آن شب در نجف به لَیلَة المَحیاء معروف است. و از عراقین و خراسان و بلاد فارس و روم زمین، مریضهای درمانده و بی‏معالجه و گَرها و مفلوجین را به اینجا می‏آورند و قریب به سی یا چهل نفر در اینجا جمع می‏شوند و بعد از عشاء این مبتلایان را کنار ضریح مقدّس آورده و مردم هم جمع می‏شوند به انتظار بهبودی و شفا شب را تا صبح بسر می‏برند.
تماشاچیان بعضی‏ها نماز می‏خوانند و بعضی‏ها تلاوت قرآن می‏کنند و بعضی‏ها بتماشای روضه مبارکه صحن و حرم و بارگاه مشغول می‏شوند. تا اینکه نصف یا دو ثلث از شب می‏گذرد. بعد مشاهده می‏شود که این زمین گیران که حرکت نمی‏کردند بر می‏خیزند در حالیکه صحیح و سالم و تندرست می‏باشند و علتی در آنها وجود ندارد و صدای لااله الا اللّه، محمد رسول‏اللّه علی(ع)، ولی اللّه و صلواتشان بلند می‏شود و این امری است که مشهور و مستفیض و من آنشب را در آنجا درک نکردم ولی از مردم موثق که اعتماد به آنان داشتم شنیدم و هم دیدم در مدرسه‏ای که مهمانخانه آن حضرت است. سه نفر زمین گیر قادر بحرکت نبودند.
یکی از آنها اهل روم و دیگری از اصفهان و سیمی از خراسان بودند، از آنها پرسیدم که چگونه است که شما خوب نشده‏اید و اینجا مانده‏اید گفتند ما شب بیست و هفتم نرسیدیم و همینجا مانده ایم تا شب بیست هفتم سال آینده که شفا بگیریم و روانه خانه و کاشانه خود گردیم.

امام شیعیان علی(ع)، پناه انس و جان علی(ع)
ضیاء دیدگان علی(ع) علی(ع) علی(ع) علی(ع) علی(ع) علی(ع)‏

توئی که در جهان دل، شدی ره نجات دل
ز لطف تو شدم خجل علی(ع) علی(ع) علی(ع) علی(ع) علی(ع)‏

کمال هر بشر، ز خوی تو دهد خبر
مرا به عشق خود نگر، علی(ع) علی(ع) علی(ع) علی(ع)‏

بکنج غم نشسته‏ام، چو مرغ پر شکسته‏ام
چو دل بتوبه بسته‏ام علی(ع) علی(ع) علی(ع) علی(ع)‏

منم که در هوای تو، بمیرم از برای تو
ز دل کشم نوای تو، علی(ع) علی(ع) علی(ع) علی(ع)‏

مرا ز تن توان گذشت ز پیریم جوان گذشت
ز جان ره امان گذشت، علی(ع) علی(ع) علی(ع) علی(ع)‏

منبع : کرامات العلویه، علی(ع) میر خلف زاده‏، نشر مهدی یار
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir