شناخت کوفیان

عنوان :
شناخت کوفیان
امام علی‏ علیه السلام با آگاهی لازم و شناخت خُلق و خوی کوفیان در نکوهش لشگریان خود فرمود:
مُنِیتُ بِمَنْ لا یطیعُ اِذا اَمَرْتُ وَلا یجیبُ اِذا دَعَوْتُ
لا أباً لَکمْ مَا تَنْظِروُنَ بِنَصْرِکُمْ رَبَّکُمْ؟
أَمَا دِینٌ یجْمَعُکُمْ، وَلا حَمِیةَ تحمشُکُمْ! أَقُومُ فِیکُمْ مُسْتَصْرِخاً، وَ أنَادِیکُمْ مُتَغَوِّثاً، فَلا تسمعُون لِی قَوْلاً، وَلا تُطِیعُون لِی أَمْراً، حَتَّی تَکَشَّفَ الاُمُورُ عَنْ عَوَاقِبِ المساءَةِ، فَمَا یدْرکُ بِکُمْ ثَارٌ، وَلا یبْلَغُ بِکُمْ مَرَامٌ
دَعَوْتُکُمْ إلی نَصْرِ اخوانِکُمْ فَجِرْجَرْتُمْ جَرْجَرَةَ الْجَمَلِ الأَسَرِّ، وَ تَثَاقَلْتُمْ تَثَاقُلَ النّضو الأَدْبَرِ، ثُمَّ خَرَجَ إلَی مِنْکُمْ جُنَیدٌ مُتَذَائِبٌ ضَعِیفٌ «کَأَنَّمَا یساقونَ إلی الْمَوْتِ وَ هُمْ ینْظُرُونَ». [1] .
(هرچه شما را دعوت می‏کنم اجابت نمی‏کنید، و هرگاه فرمان می‏دهم‏اطاعت نمی‏کنید.
ای بی‏اصلها! در یاری پروردگارتان منتظر چه هستید؟
آیا دین ندارید که شما را گرد آورد؟ و یا غیرتی که شما را به خشم وادارد؟
در میان شما به پا خاسته‏ام! هرچه فریاد می‏کشم و از شما یاری می‏طلبم سخن مرا نمی‏شنوید و از دستورم اطاعت نمی‏نمائید تا چهره واقعی‏کارهای بد آشکارا گردد نه با شما می‏توان انتقام خونی گرفت؛ و نه باکمک شما به هدف می‏توان رسید.
شما را به یاری برادرانتان دعوت‏کردم، همانند شتری که از درد بنالد آه و ناله سر دادید، اما آنها نیز افراد مضطرب و ناتوانی بودند که گویا آنها را به سوی مرگ می‏برند، در حالی که آن را با چشم خود می‏نگرند!)

پی نوشت ها:
[1] خطبه 39 نهج‏البلاغه معجم المفهرس.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir