اقرار معاویه

نوع اصطلاح :
عنوان :
اقرار معاویه
محقن بن ابی‏محقن یکی از کسانی بود که برای پول و دنیای خودش هر کاری را انجام می‏داد روزی بنزد معاویه علی(ع)ه الهاویه آمد و از آقا علی(ع)بد می‏گفت.
گفت من از نزد کسی آمده‏ام که پست‏ترین عرب و بخیل‏ترین عرب و عاجزترین عرب در سخن گفتن و ترسوترین عرب است.
معاویه خوب به آنها گوش داد. سپس گفت: وای بر تو ای نادان، علی(ع)چطور پست‏ترین عرب است با اینکه پدر او ابوطالب و جدّش عبدالمطلب و همسر او فاطمه دختر پیامبر(ص) می‏باشد.
و از کجا او بخیل عرب است در صورتی که بخدا سوگند اگر او خانه‏ای از طلا و خانه‏ای از گل داشته باشد. خانه طلائی را پیش از خانه گلی انفاق و بخشش می‏نماید.
از کجا علی(ع)ترسوترین عرب است؟ با اینکه بخدا قسم اگر دو لشگر با هم روبرو شوند و هر کدام که علی(ع)باشد از لشگر دشمن کسی نیست که جرات روبرو شدن با علی(ع) را داشته باشد.
چطور او عاجزترین مردم است در سخنگوئی در صورتی که بخدا قسم فصاحت و بلاغت را برای قریش جز علی(ع)کسی نیاورد. و این تو می‏باشی که شایسته این او صاف می‏باشی.

چون عدالت، خُجسته کار علی(ع) است
تا که عدل است روزگار علی(ع) است‏

بندگی خدا و، خدمت خَلق
در عَیان، و نهان شعار علی(ع) است‏

سر نمی‏پیچد از قضای خدا
گر چه عالَم در اختیار علی(ع) است‏

داد مظلوم گیرد از ظالم
گوید این کار افتخار علی(ع) است‏

شب تاریک کلبه فقرا
روشن از پرتو عُذار علی(ع) است‏

وصف او نیست کشتن مرحب
کشتن نَفس شاهکار علی(ع) است‏

منبع : کرامات العلویه، علی میر خلف زاده‏، نشر مهدی یار
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir