شخصیت چند بعدی

نوع اصطلاح :
عنوان :
شخصیت چند بعدی
گابریل دانگیری درباره شخصیت علی(ع)می‏گوید:
شخصیت علی(ع)دارای دو خاصیت برجسته و ممتاز است که در هیچ یک از قهرمانان بزرگ نمی‏توان یافت نخست آنکه علی(ع)در عین حال که عنوان قهرمانی و امام هر دو را دارا بود.
سردار جنگی شکست ناپذیر و عالم الهی و فصیح‏ترین خطبای صدر اسلام بشمار می‏رفت. آیا ممکن است (رولان) و (بایار) دو قهرمان مشهور تاریخ اروپا را تصور کرد که متون مقدس را استادانه تفسیر نموده و نکات مهم تورات و انجیل را شرح داده و از بالای منبر نطق نموده و بغرنج‏ترین معضلات قانون مدنی و قانون جزا راحل نمایند؟
آیا می‏توان (سن تماس داکن) و (سن ژان کریز و ستوم) یا(سونه) روحانی بزرگ مذهب را در نظر مجسم کرد که شمشیر بدست به خیل دشمنان هجوم کرده و دیوارهای محکم‏ترین دژها را فرو ریزند؟
خاصیت دوم علی(ع)این است که از نظر تمام مذاهب اسلام مورد ستایش و تکریم است و بی‏آنکه او خود خواسته باشد، تمام فرق و مذاهب اسلامی او را پیشوای خود می‏شناسند، در صورتی که پیشوایانی از قبیل (نسطوریوس ) و (فوسیوس) و (لوتر) فقط مورد احترام کلیساهای خود هستند و از نظر کلیساهای دیگر طرد شده‏اند.
علی(ع)خطیبی زبردست و نویسنده‏ای توانا و قاضی عالیقدری می‏باشد و در صف مؤسسین و واضعین مکتب‏ها مقام اول را دارد، و مکاتبی که او تاسیس نموده از لحاظ صراحت و روشنی و استحکام منطق و همچنین از لحاظ تمایل بارز آنها به ترقی و تجدد امتیاز دارد.
علی(ع)بلند همتی و نجابت را براستی از حد گذرانده بود، بلاغت علی(ع)به پایه‏ای است که گوئی سخن را مانند جواهر تراشی می‏دهد.

ای به مقام و مرتبت حجت کبریا علی(ع)
ای به مصاف منقبت سوره هل اتی علی(ع)‏

داشت به بحر رحمتش خدای کعبه یک صدف
درون این صدف تویی گوهر پر بها علی(ع)‏

چه گویم وچه خوانمت که از جلال و منزلت
نه خوانمت خدا تو را نه از خدا جدا علی(ع)‏

مکمل از ولایت تو گشت دین احمدی
اتم نعمت خدا تویی به ما سوا علی(ع)‏

به لوح عزّت قدر برای دوستان تو
نوشته کاتب قضا تُعِزُّ مَنْ تَشا علی(ع)‏

حدوث را قدم تویی که حادث از تو شد قدم
که تحت اختیار تو بقاست تا فنا علی(ع)‏

منبع : کرامات العلویه، علی میر خلف زاده‏، نشر مهدی یار
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir