رسول خدا و تصویر مظلومیت علی‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
رسول خدا و تصویر مظلومیت علی‏
امیر مؤمنان علی علیه‏السلام اگر چه در دوران رسول خدا مورد حسادت و کینه افرادی قرار می‏گرفت، و حتی بعضی از همسران آن حضرت، از ورود علی علیه‏السلام و دیدارش با پیامبر رنج می‏بردند! ولی نبی اعظم با تمام وجود طبق دستور الهی از شخصیت و عظمت مولای متقیان دفاع کرده، و فضائل و مناقب او را به اطلاع مردم می‏رسانید.
علی علیه‏السلام در عصر رسول خدا مظلوم نبود، ولی مورد کینه و بغض منافقان قرار داشت، و پیامبر اسلام نیز می‏دانست روزی این کینه‏ها بروز خواهد کرد، و به مرحله عمل خواهد رسید، و در نتیجه چه ظلمها و ستم به علی وارد خواهد شد، و لذا پیوسته در فکر و اندیشه بود، و اشکهایش به صورت مبارکش جاری می‏گشت و در برخی مواقع آینده علی علیه‏السلام را به خودش تصویر می‏فرمود، و اظهار می‏داشت که غاصبان ولایت و بداندیشان منافق چه خواند کرد، و چگونه به خانه او هجوم می‏آورند!! و چه سان فرق مبارکش را با شمشیر مسموم می‏شکافند، و او چه وظیفه‏ای دارد، و چگونه باید عکس العمل نشان دهد... ما در این زمینه به دو مورد از سخنان رسول خدا اشاره می‏نماییم:
الف: روزی رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم به همراهی علی علیه‏السلام و غلامش انس بن مالک به گردش رفتند، و در باغهای مدینه قدم می‏زدند،
و به گلها و شکوفه‏ها و فضای سبز طبیعت می‏نگریستند، علی علیه‏السلام اظهار داشت: یا رسول‏الله! این باغ- اشاره کرد به یکی از باغها- چقدر زیبا و با طراوت است!!
پیامبر خدا فرمودند: یا علی! باغ تو در بهشت خیلی زیباتر است، و این باغ در نزد آن هیچ است.
انس بن مالک که یکی از دشمنان و بدخواهان امیرالمؤمنین بود، می‏گوید: به همین ترتیب قدم زنان و گردش کنان هفت باغ را تماشا کردیم، و امیرالمؤمنین علی علیه‏السلام به هر باغی که می‏رسید، همان جمله را اظهار می‏داشت، و رسول خدا نیز جوابش همان بود که در آغاز فرموده بود. سرانجام پیامبر عزیز اسلام در محل مناسبی توقف کرد، انس می‏گوید: ما نیز در محضر او توقف نمودیم، ناگاه آن حضرت دگرگون گردید و چهره‏اش متغیر شد، و به فکر اخبار و وقایع پس از خود افتاد: «فوضع رأسه علی رأس علی وبکی، فقال علی: ما یبکیک یا رسول‏الله؟! قال صلی الله علیه و آله وسلم: «صغائن فی صدور قوم لا یبدونها لک حتی یفقدونی» پیامبر سرش را بر سر امیرالمؤمنین گذاشت و شروع به گریه نمود!! علی علیه‏السلام پرسید ای پیامبر خدا چه عاملی باعث گریه شما گردیده است؟ حضرت فرمودند: تصور آن کینه‏ها و بغض‏ها و دشمنی هایی که در دل کینه توز منافقین برای تو فراهم شده است، آنان آن دشمنی‏ها را به مرحله عمل نمی‏آورند مگر این که من از دنیا بروم.
این حدیث می‏رساند که با بودن پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم علی علیه‏السلام در برابر کینه‏های منافقان و ستم‏های ستمگران بیمه گردیده، ولی پس از وی آنچنان مورد یورش وحشیانه قرار خواهد گرفت، که تصورش دل پیامبر را می‏سوزاند و اشکهایش را جاری می‏سازد. [1] .
ب: واقعه‏ای است که در خطبه شعبانیه اتفاق افتاد، و آن در آخرین جمعه ماه شعبان بود، و رسول خدا در مورد عظمت و ارزش ماه مبارک رمضان و تکلیف روزه داران سخن می‏گفت.
علی علیه‏السلام از جایش برخاست و سؤال کرد: یا رسول‏الله! بهترین اعمال در این ماه چیست؟!
پیامبر فرمود: اجتناب از کارهای حرام، سپس شروع به گریه کرد! علی علیه‏السلام عرض کرد: یا رسول‏الله! چرا گریه می‏کنید؟
پیامبر خدا فرمود: «کانی بک وانت تصلی لربک وقد انبعث اشقی الأولین شقیق عاقر ناقة ثمود، فضربک ضربة علی قرنک فخضب منها لحیتک...» [2] گویا می‏بینم تو را در حال نماز بدترین و شقی‏ترین اشخاص (ابن ملجم مرادی لعنة الله علیه) از پی کننده «شتر صالح» بر فرق مبارکت شمشیری می‏زند، و با خون آن محاسن سفیدت را رنگین می‏سازد.
علی علیه‏السلام پرسید یا رسول‏الله! آیا دینم سالم می‏ماند، و ضرری از این جهت از شمشیر او نمی‏بینم؟
این حدیث اخلاص و عظمت علی، و شرارت و بد اندیشی دشمنان آن حضرت را در بردارد [3] .

پی نوشت ها:
[1] شرح نهج‏البلاغه ابن ابی‏الحدید ج4 ص107 فرائد السمطین ج1 ص152 ح115.
[2] بحارالانوار ج96 ص358 از فرازهای خطبه شعبانیه.
[3] نقل از آفتاب ولایت، ص269-267.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir