فرزند سفیدپوست از والدین سیاه پوست‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
فرزند سفیدپوست از والدین سیاه پوست‏
حضرت امام صادق علیه‏السلام می‏فرمایند: روزی مردی سیاه پوست در حالی که دست زن سیاه پوستش را گرفته بود، او را به حضور خلیفه ثانی آورده، و خطاب به خلیفه گفت: من و این همسرم هر دو سیاه پوست هستیم، در حالی که بچه‏ای از وی به دنیا آمده سفید پوست است!! تکلیف ما چیست؟
عمر نظری به اطرافیان افکنده، و از آنان کمک خواست که چه کار کند؟ یاران عمر همگی فتوی دادند که: پدر و مادر هر دو سیاه پوست هستند، و فرزندشان سفید پوست!! بنابراین زن را سنگسار کنید!
خلیفه چاره‏ای نداشت که در این معضله نیز از امیرالمؤمنین علیه‏السلام کمک بگیرد، و لذا به دامن وی متوسل شد، در حالی که نظر خلیفه نیز اعدام و سنگسار کردن زن بود! علی علیه‏السلام از زن و مرد پرسیدند: قضیه شما چگونه است؟ آنان موضوع را توضیح دادند.
علی خطاب به مرد فرمود: آیا نسبت به همسرت سوء ظن داری؟
مرد: نه اصلا سوءظنی ندارم.
علی علیه‏السلام آیا در حال حیض با همسرت نزدیکی کرده‏ای؟
مرد: در برخی شب‏ها زن به من می‏گفت که حائض است، ولی من خیال می‏کردم او به جهت سردی هوا و زحمت غسل کردن بهانه می‏آورد، و لذا با وی مقاربت نمودم.
علی علیه‏السلام خطاب به زن نیز فرمود: آیا شوهرت با تو در حال حیض نزدیکی کرده است؟
زن: از شوهرم بپرسید، من از او جلوگیری می‏کردم، ولی قبول نکرد...علی علیه‏السلام: مسأله نیست، این فرزند، فرزند خود شما است، شما در حال حیض نزدیکی کرده، و در آن حال خون حیض بر نطفه غلبه کرده، و در نتیجه جنین سفید گردیده است، شما نگران نباشید، این بچه در دوران بلوغ بتدریج رنگش تغییر می‏کند، و مثل خود شما سیاه پوست می‏گردد!!!
قضیه در همین جا فیصله یافت، و مردم حاضر، منتظر بلوغ آن جوان بودند، و ناگاه جوان در آن دوران به همان صورتی که مولای متقیان پیشگویی کرده بودند به سیاه پوستی تغییر رنگ داد! و بر عالم انسانیت ثابت کرد که علی هر چه می‏گوید صحیح می‏گوید، و قضاوت و داوری او مطابق واقع است. [1] .

پی نوشت ها:
[1] کافی ج5 ص566 و567 ح_46 نقل از آفتاب ولایت ص147-146.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir