گردنبند گران قیمت‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
گردنبند گران قیمت‏
علی بن ابی‏رافع می‏گوید:
من نگهبان خزینه بیت‏المال حضرت علی بن ابی‏طالب علیه‏السلام بودم. درمیان بیت‏المال گردن بند مروارید گران قیمتی وجود داشت که در جنگ بصره به غنیمت گرفته شده بود. دختر امیرالمؤمنین کسی را نزد من فرستاد و پیغام داد که شنیده‏ام در بیت‏المال گردن بند مرواریدی هست. من میل دارم آن را به عنوان امانت، چند روزی به من بدهی تا در روز عید قربان خود را با آن آرایش دهم و پس از آن بازگردانم. من پیغام دادم به صورت مضمونه که در صورت تلف به عهده گیرنده باشد) می‏توانم به او بدهم. دختر آن حضرت نیز پذیرفت. من با این شرط به مدت سه روز گردن بند را به آن بانوی گرامی دادم.
اتفاقا علی علیه‏السلام گردن بند را در گردن دخترش دیده و شناخته بود و از وی می‏پرسید: این گردن بند از کجا به دست تو رسیده است؟
او اظهار می‏کند: از علی بن ابی‏رافع، خزینه‏دار شما به مدت سه روز امانت گرفته‏ام تا در روز عید قربان خود را زینت دهم و سپس بازگردانم.
علی بن ابی‏رافع می‏گوید:
امیرالمؤمنین علیه‏السلام مرا نزد خود احضار کرد و من خدمت آن حضرت رفتم.
چون چشمش به من افتاد فرمود:
«أتخون المسلمین یا ابن ابی رافع؟»
«ای پسر ابی‏رافع! آیا به مسلمانان خیانت می‏کنی؟!»
گفتم: پناه می‏برم به خدا از اینکه به مسلمانان خیانت کنم.
حضرت فرمود: پس چگونه گردن بندی را که در بیت‏المال مسلمانان بود بدون اجازه من و مسلمانان به دخترم دادی؟
عرض کردم: ای امیرالمؤمنین! او دختر شماست و از من خواست که گردنبند را به صورت عاریه که بازگردانده شود به او دهم تا در عید با آن خود را بیاراید. من نیز آن را به عنوان عاریه به مدت سه روز به ایشان دادم و ضمانت آن را به عهده گرفتم که صحیح و سالم به جای اصلی خود بازگردانم. حضرت علی علیه‏السلام فرمود:
همین امروز باید آن را پس گرفته و به جای خود بگذاری و اگر بعد از این چنین کاری از تو دیده شود کیفر سختی خواهی دید.
سپس فرمود: اگر دختر من این گردنبند را به عاریه مضمونه نمی‏گرفت، نخستین زن هاشمیه‏ای بود که دست او را به عنوان دزد می‏بریدم. این سخن به گوش دختر آن حضرت رسید به نزد پدر آمده و گفت:
یا امیرالمؤمنین! من دختر شما و پاره تن شما هستم. چه کسی از من شایسته‏تر به استفاده از این گردنبند بود؟
حضرت فرمود: دخترم! انسان نباید به واسطه خواسته‏های نفس و خواهشهای دل، پای از دایره حق بیرون بگذارد. آیا همه زنان مهاجر که با تو یکسانند، در این عید به مانند چنین گردن بند خود را زینت داده‏اند تا تو هم خواسته باشی در ردیف آنها قرار گرفته و از ایشان کمتر نباشی؟ [1] .

پی نوشت ها:
[1] بحار، ج 40 ص_337 داستانهای بحارالأنوار، ج 2 ص47.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir