املای سوره مائده‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
املای سوره مائده‏
بر پیامبر خدا(ص) وارد شدم. حضرت سرگرم تلاوت سوره مائده بود. (گویا بخشی از این سوره بتازگی نازل گشته بود و وجود مبارک آن حضرت در حال تلقی و حی و اخذ آیات قرآنی بود).
رسول خدا(ص) از من خواست آیات آن سوره را بنویسم. با تقریر و املای او کار نوشتن را شروع کردم و آیات را یک به یک نگاشتم تا رسیدم به این آیه شریفه:
(انما ولیکم الله و رسوله و الذین آمنوا الذین یقیمون الصلوه و یوتون الزکوه و هم راکعون). [1] .
دیدم آن حضرت در یک حالت خلسه و خواب آلودگی فرو رفته اند و عین حال زبان او همچنان بر تقریر و املای آیات مشغول است.
من علی رغم خواب بودن حضرت آنچه از او می‏شنیدم همه را نیک می‏نوشتم تا اینکه کار کتابت سوره پایان گرفت و املای آیات به انتها رسید. در این هنگام رسول خدا(ص) از خواب بیدار شد و به من فرمود: بنویس! پس شروع کرد و از آغاز همان آیه‏ای که لحظاتی قبل به خواب فرو رفته بود، تلاوت کرد.
به او گفتم: مگر شما هم اینک این آیات را تا پایان سوره املا نکردید و من تمام آنها را نوشتم؟!
صدای حضرت (به نشانی تعجب) به تکبیر باند شد و سپس فرمود:
آن کس که این آیات را بر تو املا می‏نموده جبرئیل بوده است.
بدین ترتیب از مجموع یکصد و بیست و چهار آیه سوره مائده، شصت آیه را پیامبر خدا(ص) بر من املا فرمود و تعداد شصت و چهار آیه باقی را، امین وحی، جبرئیل بر من املا کرد.
عن علی بن ابی طالب قال: دخلت علی رسول الله (ص) و هو یقرا سوره المائده فقال: اکتب. فکتبت حتی انتهی الی هذه الایه.
(انما ولیکم الله و رسوله و الذین آمنوا...)
ثم ان رسول الله (ص) خفق براسه کانه نائم و هو یملی بلسانه حتی فرع من آخر السوره. ثم انتبه فقال لی: اکتب، فاملی علی من الموضع التی خفق عندها.فقلت: الم ملی علی حتی ختمتها؟ فقال: الله اکبر، ذلک الذی املی علیک جبرئیل... فاملی علی رسول الله (ص) ستین ایه واملی علی جبرئیل اربعا و ستین آیه. [2] .

پی نوشت ها:
[1] سوره مائده (55:5) ولی امر و یاور شما، تنها خدا و رسول و آن مومنانی هستند که نماز به پا می‏دارند و به فقیران در حال رکوع زکات می‏دهند.
[2] بحار، ج 39، ص 113. در این روایت دو مطلب بر خلاف مشهور به چشم می‏خورد. اول آنکه شماره آیات، 124 آیه دانسته شده است در حالی که عدد آیات، بر حست شماره گذاری قرآنهای موجود از 120 آیه تجاوز نمی‏کند. دیگر آنکه آیه ولایت که آیه 55 مائده است، به عنوان آیه 60 یاد شده است.علامه مجلس (ره) در پایان این حدیث شریف، به منظور رفع این توهم فرموده‏اند: این تفاوتها که ناشی از شماره گذاری و ترتیب آیات شریفه است، از آنجا که بر اصل آیات و تجفظ آنها اتفاق نظر هست، جای هیچ گونه خدشه و تاءملی نیست.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir