شفاعت کبری‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
شفاعت کبری‏
فرشته‏ای بر رسول خدا(ص) فرود آمد که پیش از آن روز به زمین نیامده بود. این نخستین بار بود که میکائیل فرشته مقرب الهی با پیامی (بس بزرگ) برای شخص رسول اکرم به زمین می‏آمد؛ پیام این بود:
محمد! اگر بخواهی همچون پادشاهان غرق در نعمت زندگی کنی، اینها کلیدهای گنجهای زمین است که (هم اینک) تسلیم شماست. و کوهها در حالی که به تلهایی از طلا و نقره تبدیل گشته اند در اختیار تو خواهد بود. (این را هم اضافه کنم که) این انتخاب ذره‏ای از بهره و اندوخته ات در سرای دیگر نخواها کاست.پیامبر خدا(ص) اشاره‏ای به جبرئیل که دوست و همراز وی در میان فرشتگان بود کردند، جبرئیل به آن حضرت فهماند که در پاسخ میکائیل بهتر آن است که تواضع و فروتنی کند. آنگاه رسول خدا(ص) در پاسخ میکائیل فرمود:
ترجیح می دهم چونان بنده‏ای متواضع زندگی کنم و یک روز طعام خورم و دو روز گرسنگی کشم تا به برادران خود از انبیای گذشته ملحق گردم.
خداوند هم با اعطای مقام شفاعت کبری و سقایت حوض کوثر از حضرتش د قدردانی کرد.
قال علی (ع):... انه هبط الیه ملک لم یهبط الی الارض قبله و هو میکائیل، فقاله: یا محمد! عش ملکا منعما و هذه مفاتیح خزائن الارض د معک و تسیر معک جبالها ذهبا و فضه لایقص لک فیما ادخر لک فی الاخره شی فاوما الی جبرئیل و کان خلیله من الملائکه فارشار الیه ان تواشع. فقال: بل اعیش نبیا عبدا آکل یوما و لا اکل یومین و الحق باخوانی من الانبیا من قبلی فزاده الله تعالی الکوثر و اعطاه الشفاعه.... [1] .

پی نوشت ها:
[1] احتجاج، ص 220؛ بحار، ج 17، ص 277.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir