ذکر راز خزینه‏دار معاویه

نوع اصطلاح :
عنوان :
ذکر راز خزینه‏دار معاویه
امام صادق علیه‏السلام فرمود: معاویه را خزانه‏داری بود به نام جبیر خابور که مادری پیر در کوفه داشت، روزی به معاویه گفت: من مادری پیر در کوفه دارم، مشتاق دیدار او هستم، اجازه بده بروم او را ببینم و حق مادری او را ادا کنم.
معاویه گفت: با کوفه چه کار داری؟ در آنجا مرد جادوگر کاهنی [1] است به نام علی بن ابیطالب، من در امان نیستم که تو را گمراه کند.
جبیر گفت: مرا با علی چه کار؟ من به دیدن مادرم می‏روم تا حق مادری او را ادا کنم. معاویه بار دیگر سخن خود را تکرار کرد ولی در اثر اصرار جبیر اجازه داد و او به کوفه آمد حضرت علی علیه‏السلام وقتی جبیر را دید به او فرمود: آگاه باش (ای جبیر) که تو گنجی از گنجهای خداوند می‏باشی و معاویه پنداشته است که من جادوگر و کاهن هستم و اینرا با تو در میان گذارده است.
عرض کرد: همینطور است به خدا قسم این چنین پنداشته است. فرمود: با تو مالی است که آنرا در عین التمر [2] پنهان کرده‏ای، عرض کرد: راست می‏گوئی ای امیرالمؤمنین! آنگاه حضرت به امام حسن علیه‏السلام فرمود تا او را به خانه برده به نیکویی پذیرایی نماید. [3] .

پی نوشت ها:
[1] کاهن کسی است که اخبار غیبی را از ستارگان یا اجنه نقل کند و پیشگوئی نماید.
[2] نام مکانی است.
[3] بحارالانوار.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir