خالد نمرده است

نوع اصطلاح :
عنوان :
خالد نمرده است
سوید بن غفلة گوید: خدمت امیرالمؤمنین علیه‏السلام بودم که مردی نزد حضرت آمد و گفت: یا امیرالمؤمنین از وادی القری می‏آیم و خبر موت خالد بن عرفطه را آورده‏ام. حضرت فرمود: البته که او نمرده است! آن مرد کلام خود را تکرار کرد، حضرت فرمود: سوگند به آنکه جانم در دست قدرت اوست، خالد نمرده و نمی‏میرد!! آن مرد برای بار سوم سخن خود را تکرار کرد! و اضافه نمود که: «سبحان الله» من به شما از موت او خبر می‏دهم ولی شما می‏گوئید نمرده است!
امیرالمؤمنین علیه‏السلام فرمود: قسم به آنکه جانم در دست قدرت اوست، خالد نمرده و نمی‏میرد تا فرمانده سپاه ضلالت شود و پرچمدار او شخصی باشد بنام حبیب بن جماز!! راوی گوید: حبیب بن جماز وقتی این سخن حضرت به گوشش رسید به نزد حضرت آمد و گفت: به خدا قسم که من شیعه شما هستم، ولی شما درباره من سخنی فرمودید که آن را در خود نمی‏یابم! حضرت فرمود: اگر حبیب بن جماز توئی، حتما و قطعا آن پرچم را به دوش خواهی گرفت! حبیب با شنیدن این پاسخ پشت کرد و رفت و حضرت ادامه داد: اگر حبیب بن جماز توئی، البته البته آن پرچم را به دوش خواهی گرفت!
ابوحمزه گوید: به خدا سوگند حبیب بن جماز زنده ماند تا اینکه (در زمان سیدالشهداء علیه‏السلام) وقتی عمر بن سعد به جنگ با امام حسین علیه‏السلام فرستاده شد، خالد بن عرفطه از فرماندهان سپاه او بود و حبیب نیز پرچم او را بر دوش داشت!! [1] .

پی نوشت ها:
[1] الاختصاص، بصائرالدرجات، الارشاد، اعلام الدری، بحارالانوار، شرح نهج‏البلاغه ابن‏ابی‏الحدید.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir