معاویه پیروز و حجاج بر شما مسلط می‏شود

نوع اصطلاح :
عنوان :
معاویه پیروز و حجاج بر شما مسلط می‏شود
معاویه پس از نبرد صفین و جریان حکمین، شروع نمود به قتل و غارت در بلاد اسلامی و مناطق تحت نفوذ حضرت امیر علیه‏السّلام، سرداران سپاه خود را برای غارت به شهرها بسیج می‏کرد، آنها می‏رفتند و بر سر راه خود،انسانهای مظلوم را می‏کشتند اموال را غارت و یا نابود کرده، شهر و روستاها را در آتش می‏کشیدند.
یکی از همین جنایتکاران، بسر بن ابی‏ارطاة است که در تاریخ در مورد جنایات او بسیار نوشته‏اند، وقتی بسر بن ابی‏ارطاة به من حمله کرد و آنجا را تصرف کرده و حاکم حضرت امیر علیه‏السّلام را اخراج نمود و جنایات متعددی در مکه و مدینه انجام شد، حضرت امیر علیهم‏السلام برای خطابه ایستاد و پس از حمد و ثنای الهی و درود بر پیامبر اکرم صلی اللّه علیه و آله فرمود: همانا بسربن ابی‏ارطاة بر یمن مسلّط شد، به خدا قسم نمی‏بینم این گروه را مگر اینکه به زودی به آنچه در دست شماست (حکومت اسلامی) پیروز می‏شوند، این پیروزی نه به جهت این است که حق با آنهاست بلکه بخاطر اطاعت و استقامت این گروه است از صاحب (رهبر) خودشان و در مقابل نافرمانی شماست با من، کمک آنها و دریغ شما، آباد کردن شهرهایشان و خراب نمودن شما. (یعنی اگر طرفداران حق سستی کنند، باطل بر آنها چیره می‏شود و یا حیف که اطاعت و استقامت اهل باطل از اطاعت و استقامت طرفداران حق بیشتر باشد).
به خدا قسم ای اهل کوفه دوست دارم شما را معاوضه کنم (با سپاه شام) معاوضه‏ای مانند معاوضه ده دینار به یک دینار، سپس حضرت دست خود را بلند نموده گفت: خدایا من سبب رنجش اینها شده‏ام (من اینها را از کثرت اصرار و دعوت به حق ملول کرده‏ام) اینها نیز مرا ملول کرده‏اند، من از ایشان به ستوه آمدم و ایشان نیز از من به ستوه آمدند (هر دو طرف از هم رنجیده شدیم) خدایا برای من بهتر از ایشان نصیب نما و برای آنها بدتر از من مقرر نما.
بار الها تعجیل فرما در (عذاب) اینها به واسطه جوان ثقفی، آن مرد متکبر که (اموال را) حیف و میل کند، میوه های ایشان را بخورد و لباسشان را بپوشد (بر تمامی دارائی آنها مسلّط شود) وای بر شما از آن احکام جاهلیت، او از نیکوکار شما نمی‏پذیرد و از گنهکار نگذرد. کسی که این سخنان را گزارش نموده گوید: وقتی حضرت این سخنان را می‏فرمود هنوز حجاج (همان جوان خونریز ثقفی) متولد نشده بود. [1] .
مؤلف گوید: چقدر غم و غصه و ناراحتی در دل حضرت امیرعلیهم‏السلام جمع شده بود که اینگونه بر مردم کوفه نفرین نمود، و همچنانکه بعدا خواهیم دید، سخنان حضرت به حقیقت پیوست و مردم عراق مبتلا به حاکمان ستمگر مخصوصا جوان ثقفی یعنی حجاج شدند.

پی نوشت ها:
[1] مروج الذهب.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir