شهادت حضرت رضا و دفن در خراسان

نوع اصطلاح :
عنوان :
شهادت حضرت رضا و دفن در خراسان
نعمان بن سعد گوید: امیرالمؤمنین علیه‏السلام فرمود:
زود باشد که مردی از اولاد من در زمین خراسان به زهر جفا کشته گردد، نام او نام من است و نام پدر او نام پسر عمران یعنی موسی می‏باشد.
آگاه باشید: هر که او را غربتش زیارت کند خداوند گناهان گذشته و آینده او را می‏آمرزد اگرچه به تعداد ستارگان و قطرات باران و برگ درختان باشد. [1] .
و می‏دانیم که امام هشتم حضرت علی بن موسی علیه‏السلام به دست مأمون عباسی با زهر جفا به شهادت رسید، مأمون چنان حیله گر و متظاهر بود که برخی باور نمی‏کردند این عمل ننگین توسط او صورت گرفته باشد ولی وقتی وجود حضرت رضا علیه‏السلام را برای خلافت خویش ناگوار دید دستور داد تا زهری خطرناک را به نخ و سوزن درون مقداری انگور قرار داده و به حضرت خوراند.

فضیلت فوق العاده زیارت حضرت رضا
در روایت است که مردی از نیکان خراسان خدمت حضرت رضا علیه‏السلام آمده عرض کرد: پیامبر اکرم علیه‏السلام را در خواب دیدم بمن فرمود: چگونه‏اید وقتی که پاره تن من در میان شما دفن شود و امانت من دست شما سپرده شود و گوشت من در خاک شما پنهان گردد؟
حضرت رضا علیه‏السلام فرمود: آنکه در زمین شما مدفون می‏شود من هستم، آن امانت و آن گوشت پیامبر که در خاک شما پنهان گردد منم، هر که مرا با معرفت زیارت کند و اطاعت مرا واجب بداند، من و پدران من در روز قیامت شفیع او خواهیم بود و اهل نجات خواهد گشت هر چند گناهان او به اندازه گناهان جن و انس باشد الحدیث. [2] و در روایت دیگری حضرت رضا علیه‏السلام فرمود: هیچ یک از ما اهل بیت نیست مگر آنکه کشته و شهید می‏شود، گفتند: ای پسر پیامبر چه کسی تو را شهید می‏کند؟ فرمود: بدترین خلق خداوند در زمان من، مرا شهید می‏کند به واسطه زهر، و دور از یار و دیار در زمین غریب مرا مدفون خواهد ساخت، هر که مرا در آن غربت زیارت کند خداوند پاداش صدهزار شهید و صدهزار صدیق و صدهزار حج کننده و عمره کننده و صدهزار جهاد کننده برای او بنویسد و در گروه ما باشد در قیامت، و رفیق ما باشد در درجات بلند بهشت. [3] و فرمود: زود باشد که من با زهر جفا کشته شوم و در کنار هارون به خاک سپرده گردم، خداوند تربت مرا محل تردد شیعیان و دوستان من قرار خواهد داد، هر که مرا در این غربت زیارت کند، بر من واحب است که در روز قیامت او را زیارت کنم، سوگند به خدائی که محمد صلی اللّه علیه و آله را به پیامبری گرامی داشته و بر جمیع خلائق برگزیده است هر که از شما شیعیان بر قبر من دو رکعت نماز گذارد البته مستحق آمرزش خداوند عالمیان شود در روز قیامت و به حق آن خداوندی که بعد از پیامبر اکرم ما را به امامت گرامی داشته و به وصیت مخصوص گردانیده است، سوگند می‏خورم که زائرین قبر من نزد خداوند در روز قیامت از هر گروهی گرامی‏ترند و هر مؤمنی که مرا زیارت کند و در این راه قطره بارانی به او رسد البته خداوند متعال بدن او را بر آتش جهنم حرام گرداند. [4] .
البته احادیث در فضیلت زیارت آن امام بزرگوار بسیار زیاد است و اگر کسی از این فرصت طلائی استفاده نکند بسیار جای افسوس خواهد داشت، کدام سفر زیارتی است که به عظمت زیارت حضرت رضا علیه‏السلام باشد؟

پی نوشت ها:
[1] وسائل الشیعة، ج10 ص435.
[2] منقول از کشف الغمة و جلاء العیون.
[3] منتهی الامال.
[4] وسائل الشیعه، ج 10 باب 82 ابواب المزار.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir