پیشگوئی عمر طولانی مرد و ایجاد شهر بغداد

نوع اصطلاح :
عنوان :
پیشگوئی عمر طولانی مرد و ایجاد شهر بغداد
مردی بنام حسن بن ذکردان که دارای عمری طولانی بود و 325 سال از عمرش می‏گذشت، گوید: من امیرالمؤمنین را در شهر خودم در خواب دیدم و سپس به طرف مدینه (به شوق دیدار حضرت) حرکت کردم و در آنجا به دست حضرت مسلمان شدم و مرا حسن نامید، احادیثی از آن حضرت شنیدم از جمله روزی به حضرت گفتم: یا امیرالمؤمنین برایم دعا کن حضرت فرمود: ای فارسی عمر تو طولانی خواهد شد، و حرکت خواهی کرد به طرف شهری که مردی از پسران عمویم عباس (منصور عباسی) بنا می‏کند و در آن زمان بغداد نامیده می‏شود ولی به آن شهر نمی‏رسی و قبل از رسیدن به آن شهر در زمینی به نام مدائن وفات خواهی کرد!
و همانگونه شد که حضرت خبر داده بود زیرا حسن بن ذکردان همان شب که داخل مدائن شد فوت نمود [1] و در یک پیشگوئی دیگر حضرت امیر علیه‏السّلام از بغداد به عنوان زوراء نام برده فرمود: شهری ایجاد می‏شود که نامش زوراء خواهد بود میان دو رود دجله و فرات، ساختمانهای آن از گچ و آجر برافراشته و با طلا و نقره زینت شود. [2] .

تاریخچه مختصر ایجاد شهر بغداد
شهر بغداد در سال135 هجری به دستور منصور دوانیقی خلیفه عباسی ساخته شد زیرا منصور نمی‏خواست در کوفه اقامت کند و از اهالی آنجا ناراضی بود زیرا سپاهیان را منحرف می‏کردند، گویند در آن زمان که به دنبال سرزمینی برای بنای شهری جدید می‏گشت، یکی از لشکریان او در مدائن مریض شد و آنجا ماند، دکتری که او را معالجه می‏کرد از او در مورد حرکت منصور پرسید، آن سرباز گفت: منصور به دنبال جایگاهی برای ساختن شهری جدید است. دکتر گفت: ما در کتاب خود می‏یابیم که مردی بنام مقلاص شهری میان دجله و فرات بنا می‏کند بنام زوراء... وقتی آن سرباز این خبر را به منصور داد او گفت: به خدا سوگند که نام من در بچگی مقلاص بود بعدا به فراموشی سپرده شد، آنگاه بعد از مشورت در مورد شرائط آب و هوائی و اقتصادی و نظامی و امور دیگر شهر را بنا کرد. [3] .
حضرت امیر علیه‏السّلام در یک پیشگوئی که از خلفای بنی عباس نام برد و ما آن را بعدا ذکر می‏کنیم از منصور به مقلاص تعبیر نموده است. [4] .
امام صادق علیه‏السّلام فرمود: امیرالمؤمنین به زمین بغداد عبور کرد فرمود: نام این زمین چیست؟ گفتند: بغداد، فرمود: اینجا شهری بنا می‏شود آنگاه صفات آن را بیان نمود، گویند: تازیانه حضرت (در اینجا) از دست مبارکش افتاد، حضرت از نام این سرزمین پرسید گفتند: نامش د بغداد است. فرمود: اینجا بنا می‏شود و به مسجد تازیانه نامگذاری می‏شود. [5] .

پی نوشت ها:
[1] بحار، ج 41 ص 307.
[2] مناقب ابن‏شهر آشوب، ج 2 ص273 و تتمه المنتهی، ص 115.
[3] الکامل فی التاریخ، ج 5 ص557.
[4] مناقب ابن‏شهر آشوب، ج 2 ص 273.
[5] بحار، ج 41 ص 308.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir