پیشگوئی در مورد قرامطه

نوع اصطلاح :
عنوان :
پیشگوئی در مورد قرامطه
شارح نهج‏البلاغة معتزلی گوید: از خبرهای غیبی عجیبی که از حضرت علی علیه‏السّلام آگاه گردیدم، خطبه‏ای بود که حضرت در آن جنگها را بیان می‏نمود و ضمنا به قرامطه اشاره نموده فرمود:
آنها دوستی و طرفداری از ما را به خود می‏بندند و ادعا می‏کنند ولی در باطن،دشمنی ما را پنهان دارند و علامت آن این است که وارثین (اولاد) ما را می‏کشند و جوانهای ما را از خود دور می‏کنند.
سپس شارح نهج‏البلاغة گوید: آنچه حضرت فرموده بود حقیقت یافت، زیرا قرامطه گروه بسیاری از خاندان ابوطالب را کشتند که نامهای ایشان در کتاب مقاتل الطالبین مذکور است. رئیس قرامطه مردی بود به نام ابوسعید قرمطی که در بحرین خروج کرد و کار او بالا گرفت و میان او و لشکر خلیفه المعتضد بالله جنگهای سختی واقع شد و چند مرتبه لشکر خلیفه را شکست داد و بصره و اطراف آن را غارت نمود.
این ابوسعید پدر ابوطاهر قرمطی است اینان پیوسته در شهرها فساد می‏کردند، در سال287 ده هزار نفر از لشکریان معتضد به جنگ قرامطه رفتند، اینان تمامی لشکر را اسیر کردند و روز دیگر همگی را کشتند و سوزاندند مگر فرمانده آنها عباس بن عمرو را که تنها به سوی معتضد رها کردند و در ادامه خطبه قبل حضرت امیر علیه‏السّلام به آن سکوئی که به آن تکیه می‏داد در مسجد کوفه اشاره نمود و فرمود:
گویا حجرالاسود را می‏بینم که در اینجا نصب شده باشد، وای بر آنها، فضیلت آن سنگ در خودش نیست بلکه فضیلت او در جایگاه و مقر آن است (یعنی خانه خدا) مدتی در اینجا می‏ماند سپس در آنجا (اشاره به طرف بحرین) زمانی می‏ماند، آنگاه به مکان اصلی خود باز می‏گردد.
در سال317 هجری ابوطاهر قرمطی ملعون به جانب مکه حرکت کرد، اموال حجاج را غارت کردند، مسلمانان را در مسجد الحرام کشتند و اجساد آنها را در چاه زمزم انداختند، در کعبه را کندند و جامه کعبه را برداشتند و میان خود تقسیم کردند، یکی از آنها خواست ناودان کعبه را بکند از بام افتاد و هلاک شد، خانه‏های مکه را کندند و با خود بردند، امیر بغداد و عراق پنجاه هزار دینار داد که حجر را برگردانند قبول نکردند، مدت بیست و دو سال نزد ایشان بود تا آنکه عبیدالله مهدی که در آفریقا ریاست داشت برای ابوطاهر نامه‏ای نوشت و او بر این کار زشت ملامت نمود و لعنت کرد و گفت: تو ما را رسوا کردی و دولت ما را به الحاد منسوب نمودی، حجر الاسود را به جای خود برگردان و اموال مردم را به ایشان پس بده، به همین جهت قرامطه حجرالاسود را به جای خود برگرداندند. [1] .

پی نوشت ها:
[1] تتمة المنتهی، ص276 و 288.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir