در شعله‏های آن فتنه مؤمن می‏سوزد

نوع اصطلاح :
عنوان :
در شعله‏های آن فتنه مؤمن می‏سوزد
امیرالمؤمنین علیه‏السّلام فرمود:
آگاه باشید: پدر مادرم فدای کسانی که نامهای آنها در آسمان مشهور و معروف و در زمین ناشناخته‏اند.
بدانید و منتظر پیشامدهائی که خواهد آمد باشید، پیشامدهائی که عبارت است از: پشت نمودن کارها و قطع شدن پیوندها و فرمانروا شدن افراد پست، اینها زمانی است که شمشیر زدن (و تلاش و جهاد با دشمنان) برای مؤمن آسان‏تر است از پیدا کردن یک درهم حلال. اینها زمانی می‏شود که گیرنده از بخشنده اجرش بیشتر باشد، زمانی که مست شوید نه از شراب بلکه از ناز و نعمت، قسم می‏خورید بدون اینکه ناچار باشید، دروغ گوئید بدون اینکه در تنگنا باشید، زمانی که بلا شما را بگزد همچنان که پالان شتر، کوهان آن را می‏گزند، چقدر این رنج و زحمت طولانی است و امید (رهائی) دور است. ای مردم این افسار حیوانی که بر پشت آن، بارها سنگین (از گناه یا هوی و هوس) حمل می‏کند از دست بیندازید، و از سلطان (عادل) خود فاصله نگیرید که از اعمال زشت خود پشیمان گشته و خویشتن را بر کرده خود مذمت خواهید کرد.
بی‏باکانه در فوران آتش فتنه‏ای که به شما روی می‏آورد فرو نروید، از راههای آن بپیچید و میان راه را برای آن باقی گذارید.
به جان خودم سوگند که در شعله‏های آن فتنه مؤمن می‏سوزد و غیر مسلمان سالم می‏ماند.
همانا مثل من میان شما چون چراغی است در تاریکی، هر که داخل گردد از نور آن استفاده کند. ای مردم بشنوید و حفظ کنید و گوش دلتان را حاضر کنید تا بفهمید. [1] .

پی نوشت ها:
[1] نهج‏البلاغة.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir