چون صبح کنم کشته خواهم شد

نوع اصطلاح :
عنوان :
چون صبح کنم کشته خواهم شد
امیرالمؤمنین علیه‏السّلام در آن شبی که ضربت خورد تماما بیدار ماند و برای نماز شب به مسجد نرفت، ام کلثوم دختر آن حضرت عرض کرد: ای پدر چه باعث شده که بیدار بمانید؟ فرمود: چون صبح کنم کشته خواهم شد!
هنگام وقت نماز ابن‏النّباه حضرت را برای نماز فرا خواند، حضرت کمی از منزل بیرون رفته دوباره برگشت، ام کلثوم عرض کرد: به جعدة بگوئید او با مردم نماز بخواند (و شما به مسجد نروید) فرمود: بله به جعدة بگوئید با مردم نماز بخواند.
ولی ناگهان فرمود: از مرگ نمی‏توان گریخت، و به طرف مسجد خارج شد، ابن‏ملجم را دید که تمام شب را بیدار مانده منتظر بود و چون شب خنک شده بود به خواب رفته بود، حضرت او را با پای خود حرکت داد و فرمود: نماز، برخاست و حضرت را ضربت زد. [1] .
حجربن عدی در مسجد بود که زمزمه مشکوکی شنید، اشعث بن قیس د ملعون (همدست ابن‏ملجم) به ابن‏ملجم می‏گفت: برای هدف خودت عجله کن عجله کن، که صبح تو را رسوا کرد.
حجر احساس خطر کرد به سرعت از مسجد خارج شد تا به حضرت امیر علیه‏السّلام خبر دهد و ایشان را از هدف این گروه آگاه کند، ولی حضرت از راه دیگری به مسجد رفت و ابن‏ملجم به هدف شوم خود رسید، همین که حجر وارد مسجد شد دید مردم همگی می‏گویند: امیرالمؤمنین کشته شد. [2] .

پی نوشت ها:
[1] الارشاد، ص 19.
[2] الارشاد، ص23.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir