مرد ناخوانده

نوع اصطلاح :
عنوان :
مرد ناخوانده
حضرت امیر علیه‏السلام چند نفر را به جرم دزدی زندانی کرد. مردی نزد آن حضرت آمده گفت: یا امیرالمومنین! من هم با ایشان دزدی کرده ولی توبه نموده‏ام.حضرت علی علیه‏السلام دستور داد بر او حد جاری کنند و این شعر را به عنوان مثل برایش خواند:

ویدخل راسه لم یدعه احد
بین القرینین حتی لزه القرن‏

نخوانده سر را در بین دو شتری که با ریسمان به هم بسته بودند داخل کرد و بناچار در ریسمان گرفتار شد و شتران او را می‏کشیدند [1] (کنایه از کسی که بدون جهت خود را گرفتار می‏کند). [2] .

پی نوشت ها:
[1] کنایات، جرجانی، ص 100، الباب الثانی، والعشرون.
[2] در صورت صحت خبر، حمل می‏شود به موردی که ادعای توبه دزد ثابت نباشد، به قرینه‏ای که اگر توبه نموده بود مال را به صاحبش بر می‏گرداند، ولی اگر توبه او ثابت شود مستحق حدی نیست، چنانچه از امام صادق علیه‏السلام نقل شده که فرمود: سارق هرگاه خودش با حالت توبه بیاید مال مسروقه به صاحبش رد شده و دست او قطع نمی‏گردد. (محمدتقی شوشتری).
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir