مدت خواب اصحاب کهف

نوع اصطلاح :
عنوان :
مدت خواب اصحاب کهف
مردی یهودی از امیرالمومنین علیه‏السلام از مقدار خواب اصحاب کهف پرسش نمود. امام علیه‏السلام بر طبق آیه شریفه قرآن: ولبثوا فی کهفهم ثلاثماه سنین و ازدادوا تسعا؛ [1] و آنها در کهف کوه سیصد سال، نه سال هم زیادتر درنگ کردند، به او پاسخ داد.
یهودی گفت: ما در کتاب آسمانیمان سیصد سال یافته‏ایم.
امام علیه‏السلام فرمود: سال شما شمسی است، و از ما قمری است. [2] .
نکته:
گفته شده که سال شمسی نزد یهودی 365 روز می‏باشد بنابراین در سیصد سال شمسی نه سال قمری اضافه می‏شود بدون کم و زیاد. و نیز اخباری در این باب از عترت طاهرین آن حضرت علیهم‏السلام وارد شده چنانچه از امام صادق علیه‏السلام نقل شده که آن حضرت درباره مردی که با دیگری قرارداد بسته بود چاهی به عمق ده قامت و اجرت ده درهم برایش حفر کند و آن مرد تنها به مقدار یک قامت حفر کرده خواست اجرت خود را بگیرد فرمود: ده درهم به پنجاه و پنج سهم تقسیم می‏شود، قامت اول یک سهم، قامت دوم دو سهم که به ضمیمه اول می‏شود سه سهم. قامت سوم سه سهم که به اضافه اول و دوم می‏شود شش سهم و... [3] و فلسفه این تقسیم این است که حفر زمین هر چه پایین‏تر رود دشوارتر می‏گردد و به نسبت دشواریش آن حضرت علیه‏السلام اجرتش را قسمت کرده است. آری، و اساس در علم فرائض و حساب نیز امیرالمومنین علیه‏السلام بوده و دوست و دشمن این دانش را از او فرا گرفته‏اند، چنانچه در تاریخ طبری آمده که حارث همدانی از جمله شاگردان برجسته و ممتاز آن حضرت در علم فقه و فرائض و حساب بود و شعبی می‏گوید: من این دانش را نزد حارث شاگردی کرده‏ام.

پی نوشت ها:
[1] سوره کهف، آیه 24.
[2] تفسیر مجمع البیان.
[3] فروع کافی، کتاب القضاء، باب النوادر، حدیث 3.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir