خطبه عمر در جابیه‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
خطبه عمر در جابیه‏
خطیب در تاریخ بغداد آورده: عمر در جابیه برای مردم خطبه خواند، و در ضمن آن گفت: فان الله یضل من یشاء و یهدی من یشاء؛ [1] خدا هر کس را که بخواهد گمراه می‏کند، و هر کس را که بخواهد هدایت می‏کند. در این موقع کشیش مسیحی از حاضران پرسید؛ امیر شما چه می‏گوید؟
گفتند: می‏گوید: ان الله یضل من یشاء...؛ خدا هر که را بخواهد گمراه می‏کند.
کشیش گفت: یاوه می‏گوید خدا عادل‏تر از آن است که کسی را گمراه سازد، این مطلب به عمر رسید، پس او را به نزد خود طلبیده به وی گفت بلکه خدا تو را گمراه نموده، و اگر چنین نبود که نسبت به دین اسلام تازه عهد هستی گردنت را می‏زدم. [2] .
نکته:
اگر چه آن تعبیر در قرآن آمده ولی از آیات متشابهه است که به ظاهر آن نمی‏شود اخذ نمود و عقلا باید آن را تاویل کرد، و خداوند در جملات بعد مقصود از آن را روشن ساخته که می‏فرماید:
و ما یضل به الا الفاسقین الدین ینقضون عهد الله من بعد میثاقه، و یقطعون ما امر الله به ان یوصل... [3] .
.... و گمراه نمی‏کند به آن مگر فاسقان را، کسانی که می‏شکنند عهد خدا را پس از آن که محکم بستند، و قطع می‏کنند آنچه را که خداوند به پیوند آن امر کرده است (صله رحم را قطع می‏کنند)، و در زمین فساد می‏کنند... یعنی، هر کس که به اراده و سوء اختیار خود مرتکب آن اعمال گردد، شایستگی هدایت الهی را نداشته ناچار خداوند او را به حال خود در گمراهیش رها می‏کند، که گویی او را گمراه نموده است... بعلاوه، آیا در اسلام ارشاد و راهنمایی کردن به تهدید به قتل و گردن زدن است، در صورتی که نتوان پاسخ صحیح گفت؟!

پی نوشت ها:
[1] سوره فاطر، آیه 8.
[2] تاریخ بغداد، ج 11، ص 291.
[3] سوره بقره، آیه 26 و 27.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir