ابو شجاع قتبانی (سعید بن یزید حمیری)

نوع اصطلاح :
عنوان :
ابو شجاع قتبانی (سعید بن یزید حمیری)
نصر بن مزاحم او را «ابوشجاع حمیری» و ابن حجر و ذهبی نام او را «سعید بن یزید حمیری» و کنیه‏اش را «ابو شجاع قتبانی» ذکر کرده‏اند، وی از یاران دنیادیده و بابصیرت امام علی علیه‏السلام بوده است.
گروه حمیر به فرماندهی «ذو الکلاع» به صفوف عراقیان حمله کردند و لشکریان علی علیه‏السلام را مورد تهاجم قرار دادند، در این موقعیت «ابو شجاع حمیری» که از خردمندان قبیله حمیر و در رکاب امیرالمؤمنین علیه‏السلام بود، بر آنان فریاد زد و گفت:
ای گروه حمیر، دست‏هایتان بریده باد، آیا معاویه را بهتر از علی علیه‏السلام می‏بینید؟ خدا کوشش شما را به گمراهی و تباهی بکشاند - سپس خطاب به ذی الکلاع گفت: - و اما تو ای ذو الکلاع! به خدا قسم، چنین می‏پنداشتیم که تو سودای دین داشته‏ای، ولی حال دانستیم چنین نیست.
ذو الکلاع در پاسخ ابو شجاع گفت: از این سخن درگذر، به خدا سوگند می‏دانم معاویه برتر از علی علیه‏السلام نیست، ولی من برای خون عثمان جنگ می‏کنم.
ذو الکلاع در همان جنگ به دست «خندف (بن بکر) بکری» از سپاهیان امیرالمؤمنین علیه‏السلام به هلاکت رسید. [1] .
«سعید بن یزید» و از افراد مورد وثوق و عابد و مجتهد و اهل فتوا بوده است که در سال 104 هجری در اسکندریه از دنیا رفته است. [2] .

پی نوشت ها:
[1] وقعة صفین، ص 302 ؛ شرح ابن ابی الحدید، ج 5، ص 237.
[2] ر. ک: تهذیب التهذیب، ج 3، ص 387 ؛ سیر اعلام النبلاء، ج 3، ص 543.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir