ام سنان بنت خیثمه

نوع اصطلاح :
عنوان :
ام سنان بنت خیثمه
ام سنان دختر «خیثمه» از دوست‏داران امام علی علیه‏السلام و شاعران سپاه حضرت علی علیه‏السلام بوده است.
هنگامی که «ام سنان» برای شکایت از مروان نزد معاویه رفت، جهت توجه معاویه به شکایت خود مطالبی گفت که معاویه را خوش آمد و به سخنانش گوش داد. «ام سنان» در ادامه گفت: «ای امیرمؤمنان! آنچه ما برای تو گمان می‏کنیم، حظ و بهره‏ات بیشتر از آن است، به خدا سوگند فقط این اطرافیان تو سبب شده‏اند که دل‏های مسلمانان نسبت به تو پر از کینه و نارضایتی شود، سخنان اینها را درهم بکوب و خودشان را از اطراف خود دور کن و اگر این کار را کردی، بدان که به خداوند نزدیک و محبت تو در دل‏های مؤمنان بیشتر خواهد شد.»
معاویه گفت: آیا واقعاً این سخن از تو است که درباره من گفتی؟ ام سنان در پاسخ گفت: سبحان اللَّه، به خدا سوگند، مثل تو به باطل مدح نمی‏شود و به دروغ عذر آورده نمی‏گردد و همانا تو رأی و عقیده و ضمیر دل ما را می‏دانی، اما بگذار عقیده‏ام را برایت بگویم و چنین گفت: «کان واللَّه علی أحبّ إلینا منک، و أنت أحبّ إلینا من غیرک، به خدا قسم علی بن ابی‏طالب علیه‏السلام پیش ما از تو محبوب‏تر و به دل ما نزدیک‏تر از تو است و تو هم نزد ما از غیر خود به ما نزدیک‏تری.»
معاویه پرسید: مراد تو از غیر من چه کسانی‏اند؟ گفت: مروان بن حکم والی مدینه و سعید بن عاص. پرسید: حال چه می‏خواهی؟ ام سنان در مذمت مروان بن حکم، مطالبی از بی‏عدالتی و ستم‏های او به زبان آورد و در آخر گفت: فرزند پسرم را بدون گناه زندان کرده و تقاضای آزادی او را دارم! معاویه فوراً دستور داد به مروان بن حکم بنویسند، نوه او را آزاد کند، بعد مرکب راهواری با پنج هزار درهم به ام سنان هدیه داد و وسایل بازگشت وی را به مدینه فراهم نمود. [1] .
آری یاران باوفای امیرالمؤمنین علی علیه‏السلام زن و مردشان هرگز در برابر هیبت و قدرت دشمن دست از حق‏گویی برنمی‏داشتند و در برابر معاویه هم که اعدی عدوّ علی علیه‏السلام بود، به برتری و فضیلت آن امام همام اصرار می‏ورزیدند.

پی نوشت ها:
[1] عقد الفرید، ج 2، ص 108؛ ر. ک: اعیان الشیعه، ج 3، ص 480.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir