براء بن عازب (ابو عماره)

نوع اصطلاح :
عنوان :
براء بن عازب (ابو عماره)

«براء» فرزند عازب بن حارث از قبیله خزرج و از انصار بود که به «ابو عماره» یا «ابو عمرو» کنیه داشت. وی از بزرگان اصحاب و از فقیهان عصر خویش، و از شخصیت هایی است که برخی از فتوحات اسلام به دست او انجام شده است.
وی در کودکی مسلمان شد و در چهارده (یا پانزده) غزوه همراه رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله مجاهدت کرد، اولین جنگی که شرکت نمود، غزوه خندق و به قولی دیگر، نخستین جنگ او، غزوه احد است؛ زیرا او در هنگام جنگ بدر کم سن و سال بود، چون خواست در آن جنگ شرکت نماید، رسول خدا صلی الله علیه و آله به علت کوچکی‏اش او را بازگرداند.
به قول عمرو شیبانی، براء در زمانِ عثمان به سال 24 هجری شهر ری را به جنگ یا به صلح فتح کرد و در نبرد تستر به همراه ابوموسی اشعری جنگید و آن مکان را تصرف کرد. او با امیرمؤمنان علیه‏السلام بیعت کرد و از شیعیان مخلص آن حضرت گردید و در جنگ های جمل، صفّین و نهروان مجاهدت بسیاری انجام داد. وی تا زمان «مصعب بن زبیر» در کوفه ساکن شد و به سال 72 هجری در عصر حکومت مصعب بن زبیر درگذشت. [1] .
براء بن ثابت نقل می‏کند: روزی ابو سفیان و معاویه به نزد رسول خدا صلی الله علیه و آله آمد، حضرت فرمود: «اللهم العن التابع و المتبوع، اللهم علیک بالأقیعس؛ خدایا، تابع (معاویه) و متبوع (ابو سفیان) را لعن کن و از رحمت خود دور بدار، بار پروردگارا، لعن خاص تو بر اقیعس باد.» پسر براء از پدرش پرسید: اقیعس کیست؟ براء گفت: او معاویه است. [2] .
در معجم رجال الحدیث می‏نویسد: طبق نقل کشی، براء و انس بن مالک از شهادت دادن درباره حدیث غدیر امتناع کردند و به نفرین امیرمؤمنان علیه‏السلام، براء نابینا شد و «انس» به بیماری برص مبتلا گشت، [3] اما آیة اللَّه خوئی قدس سره معتقد است که این حدیث عامی است و صحت ندارد. [4] و مؤید این واقعیت این حدیث است که امام صادق علیه‏السلام می‏فرماید: روزی امیرالمؤمنین علی علیه‏السلام به براء بن عازب فرمود: «کیف وجدت هذا الدین؟ این دین (اسلام) را چگونه یافتی؟» عرض کرد: ما پیش از این که از شما تبعیت و پیروی کنیم به منزله یهودی بودیم، بندگی و عبادت برای ما سبک و خفیف بود، از موقعی که از شما (ای امیر مؤمنان) پیروی کرده‏ایم، حقایق ایمان در دل‏های ما راه یافته و عبادت و بندگی را این گونه یافتیم که در بدن‏های ما سنگین و با ارزش است. آن گاه حضرت علی علیه‏السلام فرمود: از همین رو است که مردم در روز قیامت به صورت حیوان محشور می‏شوند، و شماها تک تک وارد محشر می‏شوید تا وارد بهشت شوید. [5] .

پی نوشت ها:
[1] ر. ک: اسد الغابه، ج 1، ص 171؛ الاصابه، ج 1، ص 278؛ سیر اعلام النبلاء، ج، ص 340.
[2] وقعة صفین، ص 218.
[3] رجال کشی، ص 45، ح 95.
[4] معجم رجال الحدیث، ج 3، ص 277.
[5] رجال کشی، ص 44، ح 94.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir