جاریه بن مثنی

نوع اصطلاح :
عنوان :
جاریه بن مثنی
جاریه بن مثنی از جمله یاران حضرت علی علیه‏السلام است که در صفین حضور داشته است. نصر بن مزاحم نقل می‏کند: موقعی که بعضی سپاهیان معاویه در صفین مثل ذوالکلاع حمیری دانست که عمار یاسر در سپاه حضرت امیر علیه‏السلام است، نسبت به حقانیت معاویه به تردید افتاد و با ابونوح حمیری که از خویشاوندانش بود و در سپاهیان حضرت علی علیه‏السلام بود، به مشورت پرداخت که به نزد عمرو عاص برود و او را متقاعد سازد که با عمار یاسر ملاقات کند و در حقانیت حضرت علی علیه‏السلام به گفت و گو نشیند، عمرو عاص موافقت کرد که ابو نوح حمیری ترتیب این ملاقات را بدهد لذا در حالی که شرحبیل فرزند ذو الکلاع، ابو نوح را مراقبت و همراهی می‏کرد به خیمه‏های سپاه حضرت علی علیه‏السلام نزدیک شد و به محضر عمار یاسر آمد که با جمعی از یارانش نشسته بود. از جمله کسانی که در کنار عمار یاسر بودند: جاریة بن مثنی، هاشم مرقال، مالک اشتر، عبداللَّه بن حَجَل، خالد بن معمر و عبداللَّه بن عباس بودند. [1] .

پی نوشت ها:
[1] ر. ک: وقعة صفین، ص 330 و 337؛ شرح ابن ابی الحدید، ج 8، ص 16 - 22.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir