حارث همدانی (حارث بن عبدالله اعور همدانی)

نوع اصطلاح :
عنوان :
حارث همدانی (حارث بن عبدالله اعور همدانی)
هَمْدان (به سکون میم) قبیله‏ای است در یمن، و حارث همدانی منسوب به همان قبیله است که در کوفه نزول کردند و همدان مورد عنایت حضرت علی علیه‏السلام بودند، چنانچه حضرت درباره آنان فرموده است:

فلو کنت بواباً علی باب جنّة
لقلت لهمدان ادخلی بسلام

- اگر من بر در بهشت باشم، به قبیله همدان می‏گویم به سلامتی داخل بهشت شوید.
و هَمَدان (به فتح هاء و میم‏از شهرهای بزرگ در غرب ایران است که تاریخ بنای آن به 800 سال قبل از میلاد می‏رسد و مدفن شیخ الرئیس بوعلی سینا است.
حارث فرزند عبداللَّه اعور همدانی، از اصحاب خاص و مورد توجه امیر مؤمنان علیه‏السلام (معروف به حارث همدانی) است. [1] او در جنگ صفین حضرت علیه‏السلام را یاری نمود و نیز از افراد مورد وثوق و اصحاب سرّ حضرت بوده است.
به نقل ابن داود، حارث یکی از علمای بزرگ، تابعی عالی قدر و فقیه زمان خویش بود و از همه مردم به علم ریاضی و فرایض بیشتر آشنا بود و آنها را از حضرت علی علیه‏السلام آموخته بود. [2] .
نصر بن مزاحم می‏گوید: وی از جانب امیرالمؤمنین علیه‏السلام مأموریت یافت تا مردم را به «نخلیه» اردوگاه سپاه عراق برای عزیمت به جانب صفین فراخواند و او هم چنین کرد. [3] وی در زمان عبداللَّه بن زبیر در شهر کوفه در سال 63 یا 65 یا 70 هجری از دنیا رفت و عبداللَّه بن یزید انصاری (حاکم کوفه) از جانب عبداللَّه بن زبیر بر او نماز خواند. [4] .

پی نوشت ها:
[1] رجال طوسی، ص 38، ش 4 و رجال برقی، ص 4.
[2] تهذیب التهذیب، ج 2، ص 116؛ اعیان الشیعه، ج 4، ص 366.
[3] وقعة صفین، ص 121.
[4] تهذیب التهذیب، ج 2، ص 117؛ اعیان الشیعه، ج 4، ص 367.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir