حکیم بن جبله عبدی

نوع اصطلاح :
عنوان :
حکیم بن جبله عبدی
حکیم [1] فرزند «جَبَلة بن حصین عبدی ربعی» از بزرگان «عبد قیس» و از زاهدان ربیعه و از اصحاب امیرمؤمنان علی علیه‏السلام می‏باشد. حکیم به زیارت رسول خدا صلی الله علیه و آله مشرف شده است. اما ابن اثیر می‏گوید: روایتی از او نرسیده‏و دلیلی بر تشرف او نداریم، ولی او مردی صالح و دین‏دار بود و افراد قبیله‏اش مطیع و فرمانبردار وی بودند. [2] .
ابن ابی الحدید، وی را از شجاع‏ترین مردان عرب به شمار آورده است. [3] .
از مجموع نظرات مورخان استفاده می‏شود که «حکیم بن جبله» شخصیتی ممتاز و مردی پرهیزگار و غیرت‏مند بود، و در میان قوم خود شخصیتی متنفذ و مطاع به شمار می‏آمده است. در شخصیت نافذ و ایمان و اعتقاد او همین بس که وی در جریان برخورد با کجروی‏های عثمان خلیفه سوم، با گروه یک صد نفری از اهالی بصره به مدینه آمد و رهبری آنان را در محاصره قصر عثمان عهده‏دار بود. [4] .
حکیم از طرف عثمان مدتی بر سرزمین «سند» امارت نمود ولی بعد از آن به بصره آمد و در شورش علیه عثمان با گروهی به مدینه عزیمت کرد و در قتل او شرکت نمود. [5] .

پی نوشت ها:
[1] حکیم به فتح حاء و نیز به ضم حاء هم خوانده شده و اکثراً به ضم «حاء» می‏خوانند.
[2] اسد الغابه، ج 2، ص 39؛ الاصابه، ج 2، ص 178.
[3] شرح ابن ابی الحدید، ج 18، ص 56.
[4] ر. ک: مروج الذهب، ج 2، ص 352 و شرح آن در صفحات بعد خواهد آمد.
[5] سیر اعلام النبلاء، ج 5، ص 44.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir