حکیم بن سلامه حزامی

نوع اصطلاح :
عنوان :
حکیم بن سلامه حزامی
حکیم بن سلامه از اصحاب حضرت علی علیه‏السلام بود و در جنگ جمل نیز حضور داشت.
امیرمؤمنان قبل از بروز جنگ جمل، ابتدا «قعقاع بن عمرو» را به عنوان نماینده خود نزد اصحاب جمل فرستاد تا آنان را به صلح و پرهیز از مقاتله دعوت کند، اما اغلب آنان تمایلی از خود برای مذاکره نشان ندادند. [1] هنگامی که «قعقاع» بدون هیچ ثمری بازگشت، حضرت «حکیم بن سلامه» را همراه «مالک بن حبیب» به جانب آنان فرستاد که اگر حاضر به مذاکره و صلح نیستید، لااقل مهلت دهید تا هردو در مورد عاقبت این کار [جنگ] بیندیشیم.
اصحاب جمل پیام آنان را نیز رد کرده و گفتند که حرف ما همان است که به «قعقاع» گفتیم. از این رو نه صلحی صورت می‏گیرد و نه مهلتی مقرر می‏گردد، پس خود را برای جنگ مهیا کنید. [2] .

پی نوشت ها:
[1] ظاهراً گروهی از اصحاب جمل، با صلح و مذاکره با امیرالمؤمنین علیه‏السلام موافق بودند و حتی پس از شنیدن نصایح امام علیه‏السلام و نمایندگان آن حضرت، تصمیم داشتند از میدان جنگ خارج شده و کناره‏گیری نمایند، اما عده‏ای در میان سپاه عایشه، آنان را سرزنش کرده و از کناره‏گیری منع نمودند، ولی زبیر به ملامت یارانش اعتنایی نکرد و از معرکه قتال خارج شد. ر. ک: تاریخ طبری، ج 4، ص 507.
[2] ر. ک: تاریخ طبری، ج 4، ص 496.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir