زرقاء بنت عدی بن غالب

نوع اصطلاح :
عنوان :
زرقاء بنت عدی بن غالب
زرقاء دختر «عدی بن غالب بن قیس همدانی» [1] یکی از زنان سخنور کوفه بود، او از شیرزنان دلاور و بافضیلتی بود که تا آخرین لحظه حیات خود، دست از دوستی و وفاداری امیرالمؤمنین علیه‏السلام برنداشت و در صفین با زبانی فصیح و بیانی گویا، سپاهیان امام علیه‏السلام را در جنگ علیه معاویه تحریص و ترغیب می‏نمود.
این زن آزاده و توانمند با وجود این که بعد از شهادت مقتدایش امیر مؤمنان علیه‏السلام به دربار معاویه احضار شد، با این وجود در برابر شوکت و هیبت ظاهری دربار معاویه و یارانش که به خون او تشنه بودند دلیرانه ایستادگی نمود و کمترین ترس به خود راه نداد و با صراحت لهجه و بیانی بلیغ جواب معاویه و اطرافیانش را داد، به طوری که خود معاویه از جرأت و شهامت این زن باایمان شگفت زده شد و مجذوب سخنان گرم و قاطعانه او گردید و در نتیجه به جای کینه‏توزی نسبت به او ابراز محبت و مساعدت نمود.

پی نوشت ها:
[1] عقد الفرید، ج 2، ص 106.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir