سعید بن عبید طائی

نوع اصطلاح :
عنوان :
سعید بن عبید طائی
سعید بن عبید از شیعیان و یاران امیرمؤمنان علیه‏السلام بود که در صفّین حضور داشت.
هنگامی که حضرت علی علیه‏السلام برای عزیمت به صفّین وارد «ربذه» شد، جمع کثیری از قبیله «طی» نزد ایشان آمدند، شخصی به حضرت عرض کرد: اینها مردانی از قبیله طی هستند، بعضی از آنان قصد دارند، شما را در این جنگ همراهی کنند و گروهی تنها برای دیدار و عرض سلام و تحیت آمده‏اند.
حضرت علیه‏السلام فرمود: «جزی اللَّه کلاً خیراً و فَضَّلَ اللَّهُ المُجاهدِین عَلَی القاعدِین أجراً عظیماً؛ خداوند هر دو گروه را جزای خیر دهد، لکن خدا مجاهدان را بر خانه‏نشینان فضیلت بخشید و برایشان اجر عظیمی مقرر داشت.»
از میان آن جمع «سعید بن عبید طائی» برخاست و گفت:
ای امیرمؤمنان! برخی از مردم به راحتی می‏توانند به وسیله زبان خود پرده از اسرار ضمیر خویش بردارند و واقعیت درونشان را برای دیگران بیان کنند، اما به خدا قسم من نمی‏توانم از آنچه که در دل دارم، سخن بگویم ولی با این حال سعی می‏کنم به یاری خداوند، مقصودم را به عرض شما برسانم: من در خفا و آشکارا مدافع شما هستم و در همه جا با دشمن شما خواهم جنگید. و نیز به سبب فضل والا و قرابت شما به رسول خدا صلی الله علیه و آله حقی که شما مستحق آن هستید، کسی از اهل زمان را لایق آن نمی‏بینم.
امیرالمؤمنین علی علیه‏السلام در پاسخ وی فرمود:
«رحمک اللَّه، قد أدّی لسانک عما یجنَّ ضمیرک؛
خداوند تو را مشمول رحمتِ خود قرار دهد، به راستی زبانت مراد دلت را به خوبی ادا کرد.»
وی بعد از ملازمت با حضرت، در صفّین پس از مجاهدت فراوان به شهادت رسید. [1] .

پی نوشت ها:
[1] تاریخ طبری، ج 4، ص 478.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir