شقیق بن سلمه

نوع اصطلاح :
عنوان :
شقیق بن سلمه
شقیق بن سلمه کنیه‏اش «ابووداک» از اصحاب و محبان واقعی امیرالمؤمنین علیه‏السلام بود. [1] .
ابن اثیر می‏نویسد: وی شقیق بن سلمة، کنیه‏اش ابو وائل اسدی است، که پیامبر خدا صلی الله علیه و آله را دیده، اما از آن حضرت حدیثی نشنیده و از یاران عبداللَّه بن مسعود است. همو می‏افزاید: شقیق در سال 99 هجری درگذشت، وی در کلبه‏ای از «نی» (کپر) زندگی می‏کرد و مرکبش را نیز در آن نگهداری می‏کرد و هرگاه عازم جنگ می‏شد، کلبه را آتش می‏زد یا ویران می‏کرد و پس از بازگشت، دوباره آن را از نو می‏ساخت. وی در صفّین نیز در رکاب علی علیه‏السلام حاضر بود. [2] .
ابن حجر کنیه شقیق را «ابو وائل» ذکر کرده و می‏نویسد: وی پیامبر خدا صلی الله علیه و آله را درک کرده، اما حضرت را ندیده است و از بسیاری از اصحاب پیامبر از جمله از ابوبکر، عمر، عثمان، علی علیه‏السلام، معاذ بن جبل، حذیفه، ابن مسعود و... روایت نقل نموده است. او به حضرت علی علیه‏السلام علاقه بسیار داشت، لذا وقتی به او گفته شد: آیا علی را بیشتر دوست می‏داری یا عثمان را؟ در پاسخ گفت: علی نزد من محبوب‏تر از عثمان است. وفات شقیق را به نقل خلیفه بن خیاط، سال 82 هجری و به نقل واقدی در زمان عمر بن عبدالعزیز می‏داند. [3] .

پی نوشت ها:
[1] رجال طوسی، ص 45، ش 4.
[2] اسدالغابه، ج 3، ص 3.
[3] ر. ک: تهذیب التهذیب، ج 3، ص 649.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir